6 zasad, które warto wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie na poddasze
6 zasad, które warto wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie na poddasze

Oświetlenie jest ważnym elementem każdej aranżacji pomieszczenia. Nie tylko pozwala korzystać z danego wnętrza po zmroku, ale także stanowi ważną część jego wystroju. Każde pomieszczenie wymaga innego oświetlenia. Dodatkowy problem rodzi jednak poddasze. Niskie stropy, skosy powodują, że planowanie oświetlenia w zaadaptowanym poddaszu nie należy do najłatwiejszych. Dziś podpowiadamy, jak stworzyć oświetlenie na poddasze.

Jak zaplanować oświetlenie na poddaszu?

Adaptacja poddasza daje możliwość wykorzystania przestrzeni, która zazwyczaj stanowi miejsce składowania przedmiotów rzadziej użytkowanych lub pozostaje po prostu pusta. Dzięki temu zyskujesz jeden lub nawet dwa dodatkowe pomieszczenia.

Niektóre mieszkania w blokach również są zajmowane na ostatnim piętrze, gdzie poddasze jest ukośne. Tego rodzaju pomieszczenia często można spotkać w starych kamienicach. Ich odpowiednia aranżacja tworzy miejsca niezwykle urokliwe i oryginalne.

Każde pomieszczenie na poddaszu ma jednak pewne wady. Okna umieszczone na suficie powodują, że latem jest w nich bardzo ciepło, a zimą zimno. Ponadto problemy aranżacyjne tworzą skosy, które mogą mieć różny stopień nachylenia. W mieszkaniach dwupoziomowych na poddaszu o niskim suficie często tworzy się sypialnie.

Samo umeblowanie poddasza jest problemem, ale jak oświetlić poddasze, aby było ono funkcjonalne i estetyczne? Wiszące lampy sufitowe w pomieszczeniu z dużymi skosami nie wydają się dobrym pomysłem. Zatem jakie oświetlenie na poddaszu ze skosami będzie najlepszym rozwiązaniem?

Zadbaj o właściwą instalację elektryczną

Przed wyborem konkretnych modeli opraw koniecznie rozplanuj dobrze swoją instalację elektryczną. Jeśli adaptujesz poddasze w starym domu, dostosuj instalację do użytego ocieplenia dachu, sprawdź rodzaj izolacji przeciwwilgociowej i koniecznie zabezpiecz kable elektryczne przed warunkami panującymi na poddaszu np. wysoką wilgocią.

Już na etapie projektowania instalacji elektrycznej pomyśl o rodzaju oświetlenia głównego i dodatkowego. W ten sposób łatwiej będzie Ci zaplanować rozmieszczenie kontaktów i kabli do poszczególnych lamp w suficie czy na ścianach.

Jakie główne oświetlenie na poddasze wybrać?

Pierwszym etapem planowania oświetlenia na poddaszu jest wybór oświetlenia głównego. Pozwoli ono korzystać z pomieszczenia po zmroku. Powinno cechować się dość dużą mocą. Wybierając oświetlenie LED na poddasze, możesz zastosować żarówki lub oprawy ze zintegrowanym źródłem światła o strumieniu świetlnym ponad 2 tysiące lm.

Pomieszczenia na poddaszu często mają wnęki, a same skosy na suficie często ograniczają rozchodzenie się światła po pomieszczeniu, dlatego oświetlenie główne z pewnością nie wystarczy do oświetlenia wszystkich stref. Zatem możesz wybrać lampy także o mniejszej mocy, które pozwolą Ci jedynie na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, a do czynności wymagających lepszego oświetlenia używać oświetlenia dodatkowego.

Barwę światła dopasuj do rodzaju pomieszczenia. Poddasze możesz zaadaptować równie dobrze na sypialnię, łazienkę czy kuchnię. W pokojach przeznaczonych do wypoczynku najlepiej sprawdzają się żarówki o ciepłej barwie, a w pomieszczeniach kuchennych lub łazience neutralne.

Oświetlenie główne przy niewielkiej ilości skosów

Nie każde poddasze musi mieć dużą ilość skosów. Wszystko zależy od ukształtowania Twojego dachu. Jeśli pokój nie jest ograniczony w dużej mierze skosami, jako oświetlenie główne możesz spokojnie wykorzystać wiszące lampy. Pamiętaj, aby montować je zawsze na poziomym suficie, a ich długość dostosować do wysokości pomieszczenia. Na niskim poddaszu najlepiej mogą sprawdzać się plafony.

Lampy wiszące w punkcie styku skosów

Istnieją poddasza, których sufit ograniczony jest z obu stron skosami. Takie pomieszczenia zazwyczaj cechują się większą wysokością. Na styku skosów najczęściej istnieje fragment poziomy, który doskonale możesz wykorzystać do powieszenia wiszących lamp na długim kablu.

Na tego typu poddaszach doskonale sprawdzają się także belki. Często są elementami konstrukcyjnymi budynku, a czasami są montowane dodatkowo jako element dekoracyjny. W obu przypadkach nie warto ich ukrywać. Na nich możesz poprowadzić okablowanie do lamp wiszących. Tego typu rozwiązania doskonale sprawdzają się w loftowych aranżacjach.

Sufity podwieszane jako sposób na wykorzystanie wiszących lamp

Jeśli masz do dyspozycji wysokie poddasze o bardzo małej ilości poziomego sufitu lub całkowicie go pozbawione możesz wykorzystać sufity podwieszane. Wówczas sam decydujesz, na jakiej wysokości znajdzie się oświetlenie. Podwieszane sufity pomogą Ci również skrócić skosy i znacznie rozszerzą wybór możliwych lamp. Świetnie sprawdzą się wówczas lampy wiszące, plafony, a nawet zwykłe oczka.

Jakie oświetlenie na niskim poddaszu ze skosami wybrać?

Niskie poddasze całkowicie wypełnione skosem jest najtrudniejsze do aranżacji. W takim pomieszczeniu lampy wiszące zupełnie nie będą pasowały, a nawet zmniejszą funkcjonalność takiego wnętrza. Możesz je zastąpić oczkami z możliwością kierowania strumieniem światła. Świetnie sprawdzą się także kinkiety szynowe, które mają możliwość regulacji kąta padania światła. Wszystko to możesz zamontować na skosie i tak wyregulować strumień świetlny, aby oświetlał jak największą powierzchnię.

Oświetlenie na niskim poddaszu często wymaga zastosowania oczek podtynkowych. Wówczas najlepiej sprawdzą się żarówki z gwintem GU10 np. żarówka GU10 LED 4,5W, które całkowicie zrównają się z powierzchnią sufitu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz być pewien, że nie zahaczysz głową o wystający kinkiet.

Dobieramy oświetlenie dodatkowe na poddasze

Oświetlenie sufitowe na poddaszu może być niewystarczające szczególnie w dużym i pełnym skosów pomieszczeniu. Na szczęście poszczególne strefy możesz doświetlić światłem dodatkowym. Jakie lampy i kinkiety sprawdzą się w tej roli? Wszystko zależy od przeznaczenia danego wnętrza.

Oświetlenie pokoju młodzieżowego na poddaszu

Do pokoju młodzieżowego świetnym pomysłem jest zastosowanie spotów ścienno-sufitowych przynajmniej dwupunktowych. Możesz je spokojnie zawiesić także na skosie. Ponadto możliwość regulacji strumieniem świetlnym pozwoli skierować światło na łóżko, gdzie dziecko np. czyta książki przed snem i na biurko. W pokoju dziecka uczącego się warto jednak zastosować dodatkową lampkę biurkową, aby dobrze oświetlić blat.

W naszym sklepie znajdziesz wiele ciekawych spotów na szynach, które swoim wyglądem świetnie wpiszą się w młodzieżowe aranżacje pokojów. Przykładem jest np. spot 2 punktowy LED ENALI EL-2I-B czarny.

Oświetlenie pokoju na poddaszu

Na poddaszu można zaaranżować pokój gościnny lub salon. W tych pomieszczeniach najlepiej zastosować lampy stołowe i podłogowe, które możesz spokojnie postawić niemal w każdym miejscu niezależnie od kąta nachylenia sufitu. Z pewnością przyda się jedna lampa podłogowa przy fotelu lub sofie, a także niewielka lampka stołowa przy telewizorze. Oświetlenie takie pozwoli komfortowo czytać książki czy oglądać telewizję. Odpoczynek w takim pomieszczeniu będzie z pewnością należał do przyjemnych.

Oświetlenie sypialni na poddaszu

Poddasze bardzo często adaptuje się na sypialnie. W domach jednorodzinnych na dole często pozostawia się wolną przestrzeń kuchenno-wypoczynkową, a wszystkie sypialnie przenosi się do góry. Sypialnie są także dobrym wyborem w naprawdę niskich pomieszczeniach, gdzie skosy często uniemożliwiają wygodne poruszanie się w pozycji pionowej.

Oświetlenie dodatkowe sypialni na poddaszu powinno być umieszczone na skosach. Wówczas masz dobrze oświetlone całe pomieszczenie. Dekoracyjną funkcję mogą spełniać niewielkie lampki stołowe umieszczone na szafkach nocnych lub taśmy LED poprowadzone przy podłodze, które wprowadzą przytulny i romantyczny klimat do wnętrza.

Oświetlenie garderoby na poddaszu

Poddasze to także doskonałe miejsce na garderobę. Dzięki temu największa szafa z ubraniami nie będzie zajmowała miejsca w głównych pomieszczeniach. Garderoby na poddaszu często przyjmują postać rozbudowanych szaf z mnóstwem półek i drążków. Ich oświetlenie może być kłopotliwe, a bez niego trudno znaleźć odpowiedni element garderoby.

Do oświetlenia głębokich szaf doskonale nadają się oprawy meblowe LED. Dodatkowo wyposażone w czujnik ruchu ułatwią i zwiększą komfort korzystania z garderoby. Oprócz tego pamiętaj o dobrym oświetleniu lustra, które pozwoli Ci skontrolować swój wygląd. Możesz wykorzystać do tego kinkiety sufitowe lub lampy podłogowe.

Oświetlenie łazienki na poddaszu

Jakie oświetlenie łazienkowe na poddaszu sprawdzi się najlepiej? To jedyne pomieszczenie, w którym spokojnie możesz zrezygnować z oświetlenia głównego. Zamiast niego sprawdzą się mocne kinkiety zawieszone po obu stronach lustra. W łazience często oddajesz się relaksowi, zatem dodatkowe oświetlenie powinno spełniać także funkcje dekoracyjne. W tym pomieszczeniu doskonale sprawdzą się listwy LED. Pamiętaj, aby wybierać taśmy z odpornością na wilgoć i wodę. Taśmy LED umieszczone we wnękach i pod wanną wprowadzą do pomieszczenia klimat sprzyjający relaksującym kąpielom w wannie.

Oświetlenie kuchni na poddaszu

W kuchni przede wszystkim zadbaj o dobre oświetlenie blatów roboczych. Do tego możesz wykorzystać taśmy LED zamknięte w estetycznych oprawach i umieszczone pod meblami. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni, jakimi są kuchnie na poddaszu.

Oprócz oświetlenia konkretnych pomieszczeń koniecznie zadbaj o oświetlenie korytarza na poddaszu, który do nich prowadzi. W tej części domu zazwyczaj są to wąskie i ciasne pomieszczenia, dlatego najlepiej sprawdzą się oczka sufitowe i w przypadku schodów – oprawy schodowe LED. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo osób poruszających się po poddaszu.

Poddasze wcale nie musi być pomieszczeniem zimnym i nieprzyjemnym. Dobrze zaadaptowane i oświetlone poddasze stworzy przestrzeń idealną do wypoczynku i relaksu. Niezależnie od rodzaju pomieszczenia zadbaj o dobre oświetlenie główne i dodatkowe doświetlające poszczególne strefy.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium