Czujnik ruchu w domu. Jak działa i gdzie warto go zainstalować?
Czujnik ruchu w domu. Jak działa i gdzie warto go zainstalować?

Zastanawiasz się, jak zmniejszyć zużycie prądu w swoim domu? A może szukasz wygodnego rozwiązania do oświetlenia korytarza w domu? W obu przypadkach pomóc Ci może zainstalowanie czujnika ruchu. Aby go podłączyć, nie musisz przebudowywać swojej instalacji elektrycznej. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o tym urządzeniu, które pomogą Ci zrozumieć jego zasadę działania, a także ułatwią wybór najlepszego modelu.

Jak działa czujnik ruchu?

Czujnik ruchu to urządzenie, które w swoim polu działania doskonale wykrywa ruch i włącza obwód, do którego jest podłączony. Najczęściej wykorzystywany jest w systemach oświetleniowych zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jednak równie dobrze sprawdza się podłączony do systemu alarmowego. Wówczas po wykryciu ruchu, czyli potencjalnego włamywacza, uruchamia alarm, jednocześnie wysyłając sygnał do odpowiednich służb. Doskonale sprawdza się w ochronie obiektów publicznych i prywatnych.

Czujniki ruchu są niewielkimi urządzeniami, które można sprytnie ukryć, aby nie były widoczne dla osób postronnych i nie zaburzały aranżacji wnętrza czy ogrodu. W sklepie Neoled znajdziesz wiele modeli czujników, które różnią się parametrami i sposobem działania. Każdy z nich będzie odpowiedni do innego miejsca. W wyborze właściwego modelu warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, gdzie będzie on zainstalowany. Większość czujników ruchu ma możliwość zmiany parametrów i dostosowanie ich do własnych potrzeb i wymagań instalacji. Możesz zmienić np. czułość, wielkość pola detekcji, kąt nachylenia czy natężenie włączanego nim światła. Do ustawienia pozostaje Ci także czas działania, czyli po jakim czasie lampy LED z czujnikiem ruchu lub do niego podłączone się wyłączą.

Rodzaje czujników ruchu

Czujniki ruchu głównie rozróżnia się ze względu na zastosowaną technologię. Najczęściej mówi się o czujnikach pasywnych, czyli działających na podczerwień, tzw. czujnik PIR oraz o czujnikach aktywnych – czyli wysyłających mikrofale. Coraz częściej można spotkać także czujniki dualne, czyli łączące obie te technologie. W ich przypadku jednak należy przygotować się na znacznie wyższą cenę. Jak działają poszczególne rodzaje czujników i gdzie najlepiej się sprawdzą?

Czujnik ruchu na podczerwień (PIR) - jak działa?

Czujnik PIR (Passive Infra Red) w rzeczywistości wykrywa nie ruch, a zmiany temperatur w obrębie monitorowanego pola. Każdy człowiek ma określoną temperaturę, która rozkłada się nierównomiernie. Głowa i klatka piersiowa jest cieplejsza niż np. stopy. Najnowocześniejsze czujniki są w stanie wykryć tę zależność i reagować jedynie na obecność człowieka. A co ze zwierzętami? W ustawieniach niektórych modeli można zastrzec, aby czujnik nie reagował na obiekty o małej masie, dzięki czemu przebiegający pod nim pies czy kot nie uruchomi światła bądź alarmu.

Podczas montażu czujnika na podczerwień należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta co do wysokości i miejsca montażu. Czujniki te najlepiej reagują, gdy obiekt zbliża się do nich prostopadle, dlatego wybór odpowiedniego miejsca montażu jest niezwykle ważny. Najlepiej działają także przy dużych różnicach temperatur, dlatego nie zawsze są dobrym rozwiązaniem na zewnątrz. Mogą zawodzić szczególnie latem, gdy temperatura powietrza osiąga ok. 35°C, a mają one wykryć człowieka, którego ciało emituje ciepło o temperaturze 36,6°C.

Czujnik ruchu mikrofalowy (radarowy)

Mikrofalowy czujnik ruchu jest nazywany czujnikiem aktywnym z tego względu, że sam wysyła sygnał – mikrofale. Gdy odbiją się od ściany bądź podłogi, fale są wyłapywane przez odbiornik znajdujący się obok źródła emisji. Każde pojawienie się obiektu w polu czujnika zakłóca długość fal, które zostają zinterpretowane jako ruch. Sygnał ten uruchamia system, do którego czujnik jest podłączony. W przeciwieństwie do czujników PIR ten rodzaj urządzenia jest o wiele dokładniejszy. Jest w stanie wykryć nawet minimalny ruch w polu. Dokładność ta staje się czasem kłopotliwa, gdy czujnik zamontowany jest na zewnątrz. Wówczas ruch roślin lub nawiane liście mogą uruchomić światło.

Czujniki te wysyłają fale przechodzące przez cienkie ścianki działowe czy szkło. Warto o tym pamiętać przy wyborze odpowiedniego miejsca dla czujnika, aby nie spowodować, że pole detekcji będzie wykraczało np. poza budynek, jeśli tego nie chcesz. Ze względu na to, że wysyłają mikrofale, mogą być zakłócone przez inne urządzenia emitujące podobną częstotliwość.

Czujniki dualne

Czujniki dualne działają na zasadzie uzupełniających się technologii. W jednym urządzeniu został umieszczony czujnik PIR i mikrofalowy, jednak system zostaje uruchomiony jedynie w przypadku, gdy oba czujniki wykryją ruch. To pozwala na wyeliminowanie fałszywych alarmów, gdy czujnik mikrofalowy zostanie uruchomiony przez ruch np. liści. Wówczas czujnik na podczerwień nie wykryje ruchu, a więc system oświetleniowy lub alarmowy nie zostanie uruchomiony.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku tego rodzaju czujników może być nieco opóźniony czas reakcji, co w przypadku systemów alarmowych ma pewne znaczenie.

Zalety czujnika ruchu

Czujnik ruchu jest już podstawowym elementem systemów inteligentnych domów. Wiele osób do tej pory zamkniętych na nowe rozwiązania technologiczne, coraz częściej przekonuje się do tego rozwiązania. Lampy LED z czujnikiem ruchu zamontowane w ogrodzie czy na korytarzu w domu są wygodnym sposobem na oświetlenie drogi w nocy. Nie musisz po omacku szukać włącznika światła, aby dostać się do domu. To szczególnie ważne, gdy ręce masz zajęte np. zakupami. Światło włączy się samo, gdy wykryje ruch przed drzwiami.

Urządzenie to doskonale kontroluje światło i włącza je jedynie wtedy, gdy jest potrzebne. Lampa przed drzwiami zewnętrznymi lub garażem nie musi palić się całą noc. W ten sposób znacznie zmniejszysz swoje rachunki za prąd. Ponadto żarówka w lampie również będzie mniej eksploatowana, co wydłuży znacznie jej żywotność.

Oprócz wygodny i oszczędności, czujnik ruchu zapewnia Ci bezpieczeństwo w domu czy na posesji firmowej. Wiele osób nie myśli o potencjalnych włamywaczach, dopóki sami nie staną się ofiarą kradzieży. Aby uniknąć strat, warto wyposażyć swój obiekt w dobry system alarmowy z czujnikiem ruchu.

Gdzie można wykorzystać czujnik ruchu?

Jest wiele miejsc, w których czujnik ruchu sprawdzi się doskonale. Jako element systemu alarmowego możesz go zamontować w domach prywatnych lub obiektach firmowych. Świetnie sprawdzi się do ochrony miejsc publicznych, muzeów czy banków. Wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo pracowników jest niezwykle ważne, a miejsce jest bardziej narażone na kradzieże, warto wyposażyć je w dobrej jakości czujniki ruchu.

Jako element systemu oświetleniowego w domu najczęściej czujnik ruchu instalowany jest nad drzwiami wejściowymi. Dzięki temu możesz bez problemu trafić kluczem do zamka po zmroku. Przyda Ci się także przed garażem, gdzie światło uruchomione ruchem auta umożliwi Ci wygodne zaparkowanie na posesji.

Wewnątrz domu najczęściej stosuje się go do oświetlania korytarzy i schodów. Miejsca te po zmroku mogą być niebezpieczne, szczególnie dla małych domowników, dlatego warto je dobrze oświetlić, aby umożliwić bezpieczne przejście do innego pokoju czy łazienki. Dzięki czujnikowi ruchu podłączonemu do listwy przy podłodze, światło nie będzie się świeciło, gdy nie jest to potrzebne. Ponadto będzie ono na tyle delikatne, że nie obudzi innych domowników.

Czujnik ruchu świetnie sprawdza się także w meblach, a szczególnie w dużych szafach. Dzięki oświetleniu możesz bez problemu znaleźć rzecz w najdalszych zakątkach szafy. Światło w szafie nie musi mieć dodatkowego włącznika, wystarczy, że zamontujesz niewielki czujnik ruchu. Otwierając drzwiczki szafy, światło od razu się zapali.

Jakie czujniki warto wybrać?

Wybierając czujnik ruchu do oświetlenia na zewnątrz budynku, przede wszystkim sprawdź jego odporność na wodę, niską temperaturę i pył. Dobrze, gdy czujnik wykonany jest z plastiku zabezpieczonego także przed promieniowaniem UV.

Jeśli wybierasz czujnik do wnętrza, przede wszystkim zastanów się, gdzie chcesz go zamontować i jaką ma spełniać funkcję. Istnieją modele czujników, które wykrywają ruch, włączają światło, po czym wyłączają je po ustalonym czasie. Czas ten możesz samodzielnie regulować. Są jednak modele, które wykrywają obecność człowieka w pomieszczeniu. Ich licznik czasu odnawia się za każdym razem, gdy wykryją ruch. Dzięki temu przebywając dłużej np. w toalecie publicznej, światło nie gaśnie, póki z niej nie wyjdziesz. Poniżej znajdziesz czujniki ruchu, które różnią się parametrami i tym samym sprawdzą się w różnych miejscach:

  • włącznik ruchowy do mebli doskonale nadaje się nie tylko do mebli, ale tam sprawdzi się doskonale. Ma małe rozmiary, dzięki czemu łatwo ukryjesz go w szafie. Jego dużą zaletą jest niewielki czujnik umieszczony na kablu, dzięki czemu cały mechanizm możesz ukryć głębiej w szafie, a tylko sam czujnik umieścić tuż przed drzwiami. Zasięg czujnika wynosi 3 m.
  • czujnik ruchu na podczerwień najlepiej spełnia swoją funkcję wewnątrz mieszkania zamontowany na suficie. Jego kąt detekcji wynosi 360°, a zasięg aż 6 m. W ustawieniach urządzenia możesz regulować czas włączenia systemu. Jego stopień ochrony na wilgoć i pył wynosi IP2.
  • mikrofalowy czujnik ruchu o wysokiej częstotliwości jest to czujnik mikrofalowy, który sprawdzi się także na zewnątrz domu. Jego stopień ochrony przed wilgocią i pyłem wynosi IP2. Pole jego detekcji może mieć średnicę od 4 do 7 m. Z kolei jego zasięg wynosi 3 m, a kąt wykrywania 150°. Doskonale nadaje się do kontroli światła przed głównym wejściem do domu.

Czujniki ruchu wraz z oświetleniem LED przyczynią się do znacznego obniżenia kosztów za energię elektryczną. Światło będzie zapalone jedynie wówczas, gdy będzie potrzebne. Czujniki ruchu zwiększą także komfort wchodzenia do budynku i poruszania się po nim po zmroku. Staną się także ważnym elementem systemu alarmowego, dzięki czemu zwiększą Twoje bezpieczeństwo zarówno w domu, jak i firmie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium