Czym jest barwa światła i jak ją dobrać do wnętrza?
Czym jest barwa światła i jak ją dobrać do wnętrza?

Oświetlenie ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie i samopoczucie. Czy wiesz, że w każdym pomieszczeniu temperatura światła powinna być inna? Jaka barwa światła do pracy, a jaka do czytania będzie najlepsza? Sprawdź, jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w domu!

Czym jest barwa światła?

Barwa światła lub inaczej temperatura barwowa to pojęcie określające jak ciepłe jest dane światło. Podstawowy podział dotyczy rozróżnienia na światło neutralne, ciepłe i zimne. Wyrażają to Kelwiny (K). Im wartość jest niższa, tym światło jest cieplejsze i w bardziej żółtym kolorze. Tak samo w drugą stronę – wysokie wartości określają światło zimne i blade. W zależności od tego, jaki kolor światła jest w pomieszczeniu, oświetlenie inaczej będzie oddziaływać na organizm. We wnętrzach, w których liczy się relaks i możliwość wyciszenia, trzeba zadbać o sprzyjający temu klimat. Wtedy też zaleca się światło o cieplejszej barwie. Z kolei w tych pomieszczeniach, gdzie ważne jest skupienie i koncentracja, lepiej sprawdzi się światło zimne. Sama barwa światła LED jest zależna od tego, jaki typ luminoforu wykorzystano podczas produkcji żarówki.

Jakie barwy światła wyróżniamy?

Jak wspomnieliśmy, wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje barw światła – ciepłe, zimne i neutralne. Jak odróżnić, która żarówka zalicza się do danej grupy? Musisz przyjrzeć się, o jakiej wartości Kelwinów informuje producent na opakowaniu. Tradycyjna żarówka wolframowa emitowała światło ciepłe, a wartości wahały się między 2500 a 3000K. Jednak oświetlenie LED daje znacznie większe pole do manewru i można postawić zarówno na barwę bardzo ciepłą na poziomie 2200K, jak i bardzo zimną rzędu nawet 12 000K. Pomiędzy nimi znajduje się barwa światła neutralna.

Jeślibyśmy przyjrzeli się temu, jakie żarówki obecnie są najpowszechniejsze, to okaże się, że największą popularnością cieszy się barwa światła 3000K. Nie jest ona bardzo żółta, ale jednak nieco cieplejsza niż światło neutralne. Jest to propozycja, jaką docenisz, jeśli jesteś przywiązany do barwy światła, jaką dawały zwykłe żarówki. Jednocześnie coraz więcej osób decyduje się na barwę neutralną, która wyraźnie podbija rynek oświetleniowy. Nie tylko sprosta różnym oczekiwaniom, ale jest najbardziej uniwersalna i będzie pasować do różnych pomieszczeń.

Barwa światła ciepła czy zimna?

Tak duża rozpiętość barw światła pozwala dopasować temperaturę barwową do indywidualnych oczekiwań. Warto przy tym kierować się tym, jaki jest charakter wnętrza i do czego służy pomieszczenie. Szukając czegoś do sypialni, nie możesz zdecydować się na światło zimne, bo to nie sprzyja przygotowaniu organizmu do snu, może męczyć i rozbudzać, a tym samym narażasz się na bezsenność. Dotyczy to też sytuacji odwrotnej. Kiedy zmieniasz oświetlenie w gabinecie lub biurze, to nie sprawdzi się ciepła i żółta barwa światła ledowego. Ona z kolei będzie wpływać na wyciszenie i obniżenie koncentracji. Poza tym nie zapominaj, że między skrajnymi barwami jest wiele pośrednich i to one najpewniej będą tymi, które będą odpowiednie w razie jakichkolwiek wątpliwości. W ramach ciekawostki dodajmy, że zdaniem naukowców wybór barwy światła jest zależny od… położenia geograficznego. Według ich badań im dalej na północ, tym chętniej sięga się po cieplejsze światło, a im dalej na południe, tym bardziej pożądana jest barwa biała.

Jakie jest przeznaczenie poszczególnych barw światła?

Dobór barwy światła nigdy nie może być przypadkowy, bo każda z nich wpływa na prezencję całego wnętrza i na to, jak będą czuć się osoby przebywające w danym pomieszczeniu. Dlatego tak ważne jest oznaczenie barwy światła LED. Jak działają poszczególne barwy?

  1. Ciepła barwa światła. Ciepłe oświetlenie jest idealną propozycją do tych wnętrz, których aranżacja, zastosowane kolory i właśnie oświetlenie mają sprzyjać odpoczynkowi.
  2. Neutralna barwa światła. Neutralne oświetlenie, które posiada barwę światła 4000K stanowi dobry wybór dla osób, które nie do końca potrafią określić, czy podążać w kierunku ciepłych, czy zimnych odcieni. Światło będzie zbliżone do światła dziennego. Stanowi więc pewien pomost między barwą żółtą a bladą i białą. Takie oznaczenie znajdzie swoje zastosowanie w firmach i gospodarstwach domowych.
  3. Zimna barwa światła. Najważniejszą właściwością zimnego światła, którą warto wykorzystać, jest to, że jest w stanie zmobilizować do intensywnej i wydajnej pracy. Jeżeli właśnie w tym celu chcesz znaleźć oświetlenie, to odpowiednia będzie barwa światła 6000K. Możesz się na nią zdecydować w warsztacie, piwnicy bądź garażu. W przypadku przedsiębiorstw takie światło jest często wykorzystywane w halach produkcyjnych albo magazynach. Przeglądając żarówki, znajdziesz i takie, których wartości sięgają nawet 12 000K, ale one mogłoby być zbyt męczące dla oczu. Dlatego też poleca się je głównie przy oświetleniu punktowym lub dekoracyjnym na przykład, kiedy komuś zależy na wyeksponowaniu jakichś elementów dekoracyjnych znajdujących się w pomieszczeniu.

Jaką barwę światła wybrać do konkretnego pomieszczenia?

Wiesz już, że kwestii światła nie możesz bagatelizować. Ma ogromne znaczenie dla nastroju, samopoczucia i jakości wykonywanych w pomieszczeniu czynności. Spójrzmy więc na konkretne pomieszczenia i to, jaka barwa będzie do nich pasować najlepiej. Następnie przejrzyj żarówki LED Philips i wybierz te, które spełnią oczekiwania domowników.

Jaka barwa światła do sypialni?

Główne oświetlenie w twojej sypialni powinno być ciepłe. Wpłynie to na komfortowy sen. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć je z oświetleniem zimnym. Możesz o nim pomyśleć, kiedy zastanawiasz się, jaka barwa światła do czytania będzie odpowiednia. Jeśli lubisz czytać książki właśnie w sypialni i chcesz się przy tym skupić na fabule, to zimna, a najlepiej neutralna barwa światła, będzie odpowiednia. Natomiast jeżeli lubisz poprzez krótką lekturę wyciszyć się przed snem, pozostań przy świetle ciepłym.

Jaka barwa światła do salonu?

W salonie dobrym pomysłem będzie połączenie ciepłego światła z zimnym. Oświetlenie sufitowe może mieć barwę neutralną bądź zimną. Sprawdzi się to, zwłaszcza jeśli salon pełni też funkcję jadalni lub spędzasz w nim dużo czasu. Swoją aranżację uzupełnij oświetleniem dodatkowym o cieplejszym kolorze. Będzie ono odpowiednie podczas rodzinnego spotkania i wtedy, kiedy będziesz chciał się zrelaksować przy ciekawym filmie.

Jaka barwa światła do kuchni?

W kuchni ważne jest przede wszystkim dobre doświetlenie przestrzeni roboczej, aby gotowanie było prostsze. W tym pomieszczeniu stawiaj na oświetlenie neutralne albo zimne, które nie tylko zapewni jasne światło, ale też doda energii do przygotowania jedzenia. Można jednak ponownie połączyć różne rodzaje światła i przy stole zainstalować lampę dającą ciepłe i wprowadzające przyjemną atmosferę światło.

Jaka barwa światła do biura?

Jeżeli aranżujesz swój gabinet, to najpewniej zastanawiasz się, jaka barwa światła do pracy przy komputerze będzie odpowiednia? W pracy musisz się skupić, więc stawiaj na to, co dodaje energii i mobilizuje do działania, a więc sprawdzi się światło zimne. W ten sposób z pewnością zwiększysz swoją wydajność.

Jaka barwa światła do przedpokoju?

Tutaj masz dość duże możliwości. Z reguły w przedpokoju jest światło neutralne bądź chłodne. Jednak jeśli zależy ci na tym, by już od progu dom witał ciepłem i przytulnością, to sprawdzi się cieplejsze oświetlenie.

Barwa światła a styl aranżacyjny i wielkość pomieszczenia

To, jaki kolor oświetlenia będzie we wnętrzu, wpływa nie tylko na samopoczucie i nastrój. Ma to również duże znaczenie dla odbioru samego wnętrza. W przypadku kiedy wahasz się, na którą barwę się zdecydować, przyjrzyj się aranżacji i metrażowi. Być może właśnie to rozwieje wątpliwości, bo poprzez wykorzystanie właściwości światła możesz optycznie manipulować przestrzenią. Ciepła barwa światła wizualnie zmniejsza wnętrze, natomiast światło zimne będzie je powiększać. To m.in. dlatego tak chętnie zimne oświetlenie instaluje się w przedpokoju, który jest z reguły wąski i ciasny. Dzięki zimnej barwie wyda się większy.

Inna rzecz to wystrój. Idealnym uzupełnieniem wnętrz minimalistycznych, industrialnych i nowoczesnych będzie światło zimne. Dodatkowo podkreśli charakter aranżacji. A jeśli w pomieszczeniu rządzi styl retro, prowansalski lub tradycyjny, to dobre będzie światło o cieplejszej barwie. Uniwersalne jest światło neutralne, które pasuje właściwie do każdego wystroju.

Jaka barwa światła jest najlepsza dla oczu?

Na koniec wyjaśnijmy jeszcze jedną kwestię – jaka barwa światła jest najlepsza dla oczu? Oczywiste wydaje się, że najzdrowsza barwa światła dla oczu to ta, która w jak największym stopniu przypomina światło dzienne. Wiele w tym prawdy i rzeczywiście barwa neutralna nie będzie dla narządu wzroku dużym obciążeniem. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że natężenie światła słonecznego zmienia się w ciągu dnia. Wieczorem, podczas szykowania się do snu organizm lepiej funkcjonuje przy świetle cieplejszym i widać to również, obserwując kolor światła słonecznego, które z biegiem nabiera ciepła i jest słabsze. Czy to znaczy, że przez względy zdrowotne należałoby zrezygnować z oświetlenia zimnego? Niekoniecznie. Zimna barwa mająca wartość 6000K odpowiada natężeniu światła dziennego, z jakim mamy do czynienia w letni i słoneczny dzień. Wtedy też mamy energię do działania. Które w takim razie szkodzi najmniej? Wracamy tutaj do punktu wyjścia, czyli doboru natężenia i koloru światła do wykonywanych czynności. Jeśli będzie zbyt intensywne, oświetlenie razi i może przyczyniać się do bólu głowy i oczu. Z kolei zbyt słabe nadwyręża i męczy oczy.

Jak widać, temat doboru barwy światła jest dość obszerny i nie możesz ograniczyć się do tego, że kupisz zestaw takich samych żarówek do wszystkich pomieszczeń. Najpierw zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć, a następnie jeszcze raz przyjrzyj się poniższym wskazówkom. Dopiero później przejrzyj dostępne w naszym sklepie propozycje.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium