Jak montować profile LED? - Krok po kroku
Jak montować profile LED? - Krok po kroku

Profile LED, to wspaniałe rozwiązanie pozwalające na montaż taśmy LED w zamierzony sposób, który zapewni jej bezpieczeństwo oraz pozostanie na swoim miejscu przez lata.

Jak przeprowadzić prawidłowy montaż profilów LED? Tego właśnie dowiesz się z kilku poniższych paragrafów. Po zapoznaniu się z nimi będziesz wiedział, jakie są rodzaje profili LED oraz jakie są najlepsze i najpopularniejsze sposoby ich montażu, oraz jakich błędów nie popełnić podczas wykonywania tej czynności. Przystąp więc do lektury.

Czym są profile LED i dlaczego warto je zastosować?

Profile LED to po prostu specjalne elementy wykonane z aluminium, rzadziej plastiku, które zapewniają kilka ważnych funkcji koniecznych do prawidłowego użytkowania taśmy LED. Jakie są zalety profilu LED? Oto one:

  • odprowadzanie ciepła – w przypadku najczęściej wykorzystywanych profili aluminiowych, profile plastikowe nie mają tej właściwości;
  • osłona delikatnej taśmy LED – zabezpieczenie przed uszkodzeniami, szczególnie ważne przy montażu w miejscach, gdzie łatwo taką taśmę uszkodzić, na przykład przy podłodze;
  • zachowanie linii prostej przy układaniu taśmy lub innego kształtu, w jakim wykonany jest profil;
  • ochrona przed wilgocią – w przypadku profili zamykanych przezroczystą osłoną z uszczelnieniem;
  • aluminiowy profil LED może być ozdobą sam w sobie i być umieszczony na widoku.

Właśnie dlatego montaż taśmy LED jest najczęściej dokonywany z wykorzystaniem profilu LED. Choć nie zawsze jest to konieczne. Taśmy o mniejszej mocy w miejscach nienarażonych na uszkodzenie mogą być zamontowane bez jego wykorzystania. Warto jednak jest z nich skorzystać, gdyż odprowadzanie ciepła, które zapewnia profil aluminiowy, znacznie wydłuża żywotność diod i oświetlenie LED będzie wtedy mogło Ci służyć bezproblemowo przez długie lata. W przypadku montażu oświetlenia w meblach ze względu na ciepło, które mogłoby uszkodzić drewno, konieczne są profile LED do podświetlania mebli.

Jak przygotować ścianę pod montaż profili LED?

Instalacja oświetlenia LED powinna rozpocząć się od przygotowania ściany, na której chcesz je zamontować. To, co musisz wykonać, zależy od tego, jaki profil wybrałeś i sposobu jego montażu. W przypadku profilu przyklejanego taśmą dwustronną wystarczy zadbać, aby ściana była czysta a sam profil odtłuszczony – możesz tego dokonać na przykład benzyną ekstrakcyjną. W profilach montowanych na wkręty wszystko zależy od materiału ściany. W betonowej ścianie potrzebne będzie wykonanie otworów pod kołki rozporowe, w których umieścisz wkręty. W innych rodzajach ścian możesz wykorzystać na przykład:

  • kołki rozporowe;
  • wkręty samo wiercące – ślimaki;
  • kołki przechylne – parasolki;
  • kołki typu Jola;
  • kołki typu Moly.

Podobnie montuje się profile ze specjalnymi uchwytami. Tutaj przykręcasz najpierw uchwyty, a dopiero w nich mocujesz sam profil LED – zazwyczaj po prostu zatrzaskuje się on na miejscu. Ta metoda pozwala na łatwą wymianę profili, gdy chcesz zmienić diody lub doszło do ich awarii.

Zawsze sprawdź przed montażem czy ściana jest płaska w innym przypadku, możesz mieć problem z dociśnięciem profilu i zawsze będzie on gdzieś odstawał lub ulegnie skrzywieniu podczas montażu.

Jeżeli wybrałeś profile wpuszczane w ścianę, to musisz w tej ścianie wykonać rowek pod wymiar profilu. Profil LED wpuszczany w tynk świetnie wygląda, ale jest z nim najwięcej pracy.

Jak wybrać odpowiednie profile LED do swojego wnętrza?

Profile LED dostępne są w bardzo wielu rodzajach. Jak zatem dobrać ten, który będzie pasował do Twojego pomieszczenia? Tutaj musisz wiedzieć, na czym Ci zależy. Do wyboru masz profile takie jak:

  • profil LED aluminiowy;
  • profil LED aluminiowy typu H;
  • profil LED aluminiowy półokrągły;
  • profil LED aluminiowy kątowy;
  • profil LED aluminiowy krawędziowy;
  • profil LED aluminiowy przypodłogowy;
  • profil LED aluminiowy schodowy;
  • profil LED podtynkowy;
  • profil LED podwieszany;
  • Profil LED na sprężynach;
  • Profil LED przegubowy.

Profile aluminiowe mogą, jak widać, występować w wielu różnych wersjach. Najczęściej stosowane są zwykłe profile typu H. Drugim popularnym typem są profile LED do podświetlania krawędzi. Ten typ często jest mocowany na sprężynach, ale ten typ instalacji można także spotkać w sufitach podwieszanych.

Profile podwieszana to właściwe rodzaj długiego żyrandola wykonanego z profilu. Pamiętaj przy takim wyborze o tym, aby zdecydować się na ładny kształt profilu oraz dobre wykończenie aluminium – na przykład anodowane. Ważne są tutaj również detale, które będą widoczne, czyli zaślepki na końcach, osłonka oraz zawieszki, które mogą być w wersji przewodzącej lub też z kablem oplatającym je na zewnątrz. Jeżeli będzie to główne oświetlenie, danego pomieszczenia to musisz wybrać do niego takie profile, które mogą odprowadzić odpowiednią ilość ciepła. Znajdziesz je na przykład tutaj: profile LED do oświetlenia głównego.

Bardzo ważne jest także dobranie odpowiedniej osłony do profilu. Jeżeli na przykład chcesz zastosować diody kolorowe, czyli na przykład wykorzystujesz taśmy RGB, z możliwością sterowania barwą, to osłona całkowicie przezroczysta zazwyczaj sprawdza się najlepiej. W innych przypadkach stosowane są także osłony takie jak mleczna, szroniona lub pryzmatyczna.

Montaż profili LED — jakie narzędzia będą potrzebne?

Montaż profilów LED nie jest trudny, można go jednak dokonać na kilka sposobów. Decyzję o tym, który z nich wybrać musisz podjąć wcześniej. Przy instalacji profili za pomocą taśmy dwustronnej poza nią samą właściwie nie potrzebujesz żadnych narzędzi, podobnie będzie, jeśli profil przykleisz klejem montażowym. W przypadku montażu na wkręty konieczna będzie wkrętarka lub śrubokręt pasujący do wkrętów oraz wiertarka, jeśli to ściana na przykład z betonu czy cegieł do zrobienia otworów na kołki rozporowe. Jeżeli zdecydowałeś się na profil LED wpuszczany w ścianę, to potrzebna ci będzie szlifierka kątowa lub specjalna bruzdownica w celu wykonania rowka (bruzdy), w którym umieszczony zostanie profil. To chyba sposób, który stanowi najlepsze zabezpieczenie taśmy LED przed wszelkimi zagrożeniami.

Jakich błędów należy unikać podczas montażu profili LED?

Podczas dobierania taśmy LED i montażu jej osłony, jaką są profile LED, należy unikać kilku możliwych błędów. Po pierwsze: w profilu LED nie należy umieszczać taśmy LED w silikonowej osłonie. Te taśmy nie powinny być dociskane przez osłony profili. Nie kupuj też podejrzanie tanich taśm niewiadomego pochodzenia, gdyż prawdopodobnie czas ich pracy będzie bardzo krótki.

Pamiętaj, aby w miejscach narażonych na dużą wilgoć, czyli na przykład w łazience zastosować profil z hermetycznym zamknięciem (odpowiednie IP z numerem określające stopień odporności na wilgoć), co uchroni taśmę LED przed kontaktem z parą wodną i skraplającą się wodą.

Jeżeli masz wątpliwości co do jakości paska klejącego taśmy LED, użyj do jej mocowania wewnątrz profilu taśmy dwustronnej. Przy cięciu taśmy z diodami, pamiętaj, że większość z nich ma zaznaczone miejsca, gdzie mogą być przecinane i łączone. Jeżeli dokonasz tego w innym miejscu, możesz doprowadzić do uszkodzenia taśmy.

Zwróć również dużą uwagę na zamknięcie profilu, czyli osłonkę. Nie jest to element niezbędny, jeśli profil jest w miejscu, gdzie nic mu nie zagraża. Jednak warto ją zamówić i założyć, bo ochrania ona delikatne diody przed kurzem, zachlapanie, czy mechanicznym uszkodzeniem. Tam, gdzie jest ona bezpośrednio widoczna, jest bardzo ważnym elementem zarówno dekoracyjnym, jak i decydującym o tym, jakie światło będzie widoczne. Osłonki do profili LED występują w kilku rodzajach takich jak:

  • osłonka przezroczysta;
  • osłonka szroniona;
  • osłonka mleczna;
  • osłonka pryzmatyczna.

Każda z nich pozwoli osiągnąć inny efekt wizualny. Jeżeli oświetlenie ma tworzyć prostą linię, to najlepiej sprawdzi się osłonka mleczna lub szroniona. Jeśli mają być widoczne punkty świetlne lub diody są kolorowe, to właściwym rozwiązaniem jest osłonka przezroczysta. Osłonka pryzmatyczna daje bardzo ciekawy efekt wizualny i stanowi ozdobę samą w sobie.

Montaż profili LED — Krok po kroku

Chcesz wiedzieć, jak zamontować LED-y? Zabierz się do tego systematycznie, postępując według podanej instrukcji.

W przypadku profilu LED, który będziesz przyklejał:

  • oczyść ścianę;
  • odtłuść tylną powierzchnię profilu;
  • przyklej taśmę do ściany lub nałóż pasek kleju;
  • odtłuść wewnętrzną powierzchnię profilu;
  • dociśnij profil do taśmy lub kleju;
  • wklej taśmę LED do profilu – możesz tutaj też użyć taśmy dwustronnej;
  • wciśnij osłonę do profilu
  • załóż zaślepki na końcach profilu – osłona, przez którą przechodzą kable, powinna mieć otwór, pamiętaj, aby założyć ją z odpowiedniej strony.

W przypadku profilu mocowanego na wkręty lub uchwyty (wieszaki, zatrzaski):

  • wykonaj otwory w ścianie i umieść w nich koszulki – jeśli to konieczne;
  • wykonaj otwory w profilu pasujące rozstawem do tych w ścianie lub tylko zaznacz miejsca, jeśli użyjesz wkrętów samo nawiercających – pomiń ten punkt, jeśli mocujesz uchwyty;
  • wkręć wkręty wkrętarką lub śrubokrętem mocując profil, lub uchwyty;
  • jeżeli mocowałeś uchwyty, to wciśnij w nie profil;
  • odtłuść wewnętrzną powierzchnię profilu i wklej taśmę LED – możesz użyć taśmy dwustronnej, ale taśmy LED często już mają powierzchnię klejącą;
  • załóż osłonę profilu;
  • zamontuj zaślepki na końcach – zaślepka z otworem powinna być od strony, z której doprowadzisz zasilanie.

Jeżeli mocujesz profil LED, wpuszczany w ścianę to postępujesz tak samo, tylko montujesz go w wykonanym wcześniej rowku. Pamiętaj o dobrym dokręceniu wkrętów, najlepiej, abyś wybrał takie z maksymalnie płaskim główkami, aby nie wystawały w środku i nie wyginały tym samy taśmy LED.

Zatem instalacja oświetlenia LED w profilach nie jest zadaniem trudnym i bez problemu powinieneś sobie z nim poradzić. Nie zwlekaj więc i zamów profile LED, które wybrałeś do swoich pomieszczeń i ciesz się z pięknym efektem, jakie da Ci nowe oświetlenie LED. Dobrze wykonane oświetlenie pomieszczenia to same plusy. Po pierwsze można z nim zupełnie odmienić wygląd nieciekawego pomieszczenia bardzo małym nakładem pracy. Po drugie odpowiednie światło jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium