Jak oświetlić ścianę z cegły? 4 pomysły
Jak oświetlić ścianę z cegły? 4 pomysły

Wiele najmodniejszych stylów aranżacyjnych wykorzystuje potencjał, jaki drzemie w cegle. Ten od wieków dobrze znany materiał budowlany dziś spełnia całkiem inne funkcje. Wielu dekoratorów przestało zasłaniać ją idealnie gładkim tynkiem. Zamiast tego coraz mocniej eksponuje się ją zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i lokalach gastronomicznych. Jednym z najlepszych sposobów wyeksponowania ściany z cegieł, jest użycie światła. Jak powinno wyglądać oświetlenie ściany z cegły, jakich lamp do tego użyć? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Czy ścianę z cegieł należy oświetlić osobno, czy wystarczy do tego światło górne?

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie cegły do dekoracji pomieszczenia. Najczęściej sięga się po nią podczas urządzania pomieszczeń w stylu industrialnym, do których doskonale pasuje nie tylko ciepła, ruda cegła, ale także biała czy szara. Z kolei wnętrza prowansalskie czy rustykalne bardzo często wykańcza się za pomocą białej cegły. Także w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach warto sięgnąć po dekoracyjny potencjał cegły. Pokryta nią ściana nie potrzebuje żadnych dodatkowych ozdób, aby wprowadzić do wnętrza ciekawy klimat i wypełnić ścianę niebanalną dekoracją.

Rzadko kiedy cegła jest jedynym materiałem wykańczającym ściany. Jeśli jednak wszystkie ściany w Twoim pomieszczeniu pokryte są cegłą, wówczas dodatkowe jej wyeksponowanie nie jest konieczne, chyba że wiszą na niej ważne dla Ciebie dekoracje.

Ceglaną ścianę najczęściej traktuje się jako stylową dekorację ściany z kominkiem, telewizorem czy ściany za łóżkiem. W pubach i restauracjach może zajmować większą powierzchnię i pokrywać elementy architektoniczne takie jak łuki czy wewnętrzne parapety. Wówczas warto postarać się o efektowne oświetlenie ściany z cegieł, aby jej obecność nie umknęła uwadze Twoich gości. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym lampom możesz podkreślić to, co na ścianie z cegieł jest najpiękniejsze – jej kolor, nieregularną fakturę czy oryginalny wygląd na tle innego wyposażenia.

Najlepszym wyborem jest oświetlenie ściany z cegły ledami. Wśród tego typu oświetlenia znajdziesz największy wybór żarówek i opraw o najróżniejszej mocy i kolorze. Dzięki temu dopasujesz swoje oświetlenie tak, aby uzyskać dokładnie zaplanowany efekt dekoracyjny.

Jakie oświetlenie nadaje się do ściany z cegły?

Oświetlenie LED możesz umieścić zarówno na suficie, jak i na podłodze. Świetnym wyborem są reflektory LED z ruchomą głowicą. Dzięki temu możesz dowolnie zmieniać kąt padania światła i oświetlić wybrany fragment ściany z cegieł.

Z kolei taśma LED jest najbardziej subtelnym sposobem oświetlenia ściany. Możesz ją umieścić w dowolnym miejscu. Wystarczy, że zamontujesz profile LED. Tego rodzaju oprawy są niemal niewidoczne z zewnątrz, dzięki czemu idealnie nadają się do pomieszczeń o wystroju minimalistycznym.

W naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę oświetlenia LED, dzięki czemu dopasujesz oprawy dokładnie do efektu, jaki chcesz uzyskać. Jednak o czym należy pamiętać przy projektowaniu oświetlenia ceglanej ściany?

Przede wszystkim zastanów się nad rozmieszczeniem opraw świetlnych. Dopiero wówczas wybieraj ich rodzaj i model pasujący do aranżacji. Nieco inne lampy sprawdzą się do oświetlenia punktowego, a inne do równomiernego.

Bardzo ważna jest także sama lokalizacja lamp i jej oddalenie od ściany. Im oprawa jest bliżej ściany, tym bardziej podkreśla jej nieregularną fakturę. Światło tworzy wówczas widoczne cienie na fugach. Im jest bardziej od niej oddalona, tym światło padające na ścianę jest bardziej rozproszone, a ściana oświetlona od frontu nie ma tak mocno zaznaczonych fug. Wówczas ważniejszy staje się kolor cegieł.

Oświetlenie LED nad ścianą z cegły może być zarówno liniowe, jak i punktowe. Oba dają świetne efekty dekoracyjne. Warto jednak pamiętać o możliwości oświetlenie ściany z boku. Ten sposób oświetlenia bardzo ładnie koresponduje z pionowym ustawieniem mebli. Z kolei w przestronnych pomieszczeniach loftowych możesz zastosować oświetlenie od dołu, szczególnie jeśli zależy Ci na niebanalnych rozwiązaniach dekoracyjnych.

Jaka barwa światła pasuje do cegły?

Podczas projektowania oświetlenia ceglanej ściany weź pod uwagę także moc źródeł światła, a także ich barwę. Lampy nie muszą cechować się tak dużą mocą, jak oświetlenie główne. Wystarczy, że będą miały od 10 do 150 luksów. Pamiętaj, że jest to oświetlenie dekoracyjne, skierowane na ścianę zatem nie będzie miało dużej funkcji użytkowej. Liczy się przede wszystkim wizualny efekt podświetlonej ściany.

Wiele osób zastanawia się, jaką barwę powinno mieć oświetlenie ściany z białej cegły, a jakie z czerwonej. Po raz kolejny liczy się efekt, jaki chcesz uzyskać. Najbezpieczniej jest wybierać oprawy emitujące światło z wysokim współczynnikiem oddawania kolorów. Wówczas masz pewność, że kolor cegieł w sztucznym świetle będzie zbliżony do tego w świetle naturalnym. Za pomocą zimnej lub ciepłej barwy światła możesz jednak wprowadzić ciekawy klimat do wnętrza.

Białą cegłę oświetl lampą emitującą barwę zimną, której temperatura mieści się w przedziale 8000 do 11000 K. Wówczas osiągniesz minimalistyczne i nowoczesne wnętrze o ascetycznym wystroju. Oświetlenie ściany z czerwonej cegły może być ciepłe. Wówczas do salonu czy pubu wprowadzisz przytulny klimat. Ciepłe światło pomoże Ci także w relaksie i odpoczynku. Świetnie pasuje także do nowoczesnych wnętrz.

Pomysły na podświetlenie ściany z cegły

Oświetlenie ściany z cegły powinno pasować nie tylko do efektu, jaki chcesz uzyskać, ale także do aranżacji całego pomieszczenia. Sprawdź nasze poszczególne propozycje i wybierz najlepsze rozwiązanie do swojego salonu, sypialni czy lokalu gastronomicznego.

Oświetlenie reflektorami ze zintegrowanym źródłem światła

W minimalistycznych i industrialnych aranżacjach salonów czy lokali gastronomicznych doskonale sprawdzą się reflektory, które możesz umieścić na szynie i zamontować do ściany czy sufitu. Zapewniają zmienny i wąski kąt padania światła. Za ich pomocą możesz oświetlić ścianę z cegłą zarówno od góry, jak i od boku.

Szczególnie polecamy z naszej oferty reflektor POLARIS LED od UNILED. Nie musisz osobno dobierać do niego żarówki. Umieszczone w nim diody LED emitują światło ciepłe, które pięknie podkreśli rudy kolor cegły. Ponadto emitowane światło cechuje się wysokim wskaźnikiem odwzorowania koloru. Świetnie posłuży Ci także do oświetlenia obrazów czy plakatów zawieszonych na ścianie z cegły. Ułatwia to także wąski kąt padania światła wynoszący 40°.

Oprawa szynowa z wymiennym źródłem światła

Nieco więcej możliwości aranżacyjnych zapewni Ci reflektor LED MADARA w kolorze czarnym do szynoprzewodów na źródła światła LED GU10. Za jego pomocą możesz oświetlić zarówno rudą, jak i białą cegłę. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie źródło światła. Do tego modelu oprawy szczególnie polecamy żarówkę LED GU10 8W 3000K SAMSUNG CHIP 720lm kąt 38° VTAC. Emituje światło ciepłe o wysokim współczynniku oddawania kolorów. Jej kąt świecenia wynosi zaledwie 38°, dzięki czemu doskonale nadaje się do punktowego oświetlania ściany z cegły.

Reflektor LED możesz zamieścić na szynie w kształcie kwadratu umieszczonej na suficie. W aranżacjach industrialnych i nowoczesnych rozwiązanie to zapewni Ci jednocześnie oświetlenie główne sufitowe, jak i dekoracyjne skierowane na ścianę z cegły. Dobrze jednak zaplanuj dobór żarówek. Nieco mocniejsze i neutralne sprawdzą się do reflektorów skierowanych na pokój, z kolei na ścianę wybierz żarówki emitujące światło o barwie ciepłej lub zimnej, w zależności od koloru cegły na ścianie.

Oświetlenie taśmą LED w profilu od góry

Jeśli zależy Ci na subtelnym i doskonale dopasowanym do wystroju wnętrza oświetleniu ściany z cegły – zdecyduj się na taśmy LED. To minimalistyczne źródło światła możesz schować w meblach lub umieścić na ścianie bądź suficie, gdzie również nie będzie rzucało się w oczy. Ponadto umieszczone blisko ściany pięknie wyostrzy strukturę cegieł.

Do oświetlenia ściany z cegłą polecamy szczególnie taśmę LED 24V od firmy Uniled. Emituje ono światło białe ciepłe. Cechuje się dużą gęstością diod, dzięki czemu ściana będzie oświetlona równomiernie na całej jej powierzchni. Do zamontowania na suficie polecamy taśmę umieścić w profilu LED Micro-HG czarnym anodowanym bez przesłony.

Oświetlenie to będzie cechowało się większym kątem padania światła, więc spokojnie oświetli większy fragment ceglanej ściany.

Oświetlenie ściany punktowymi oprawami

Ostatnim polecanym przez nas sposobem oświetlenia ceglanej ściany jest użycie punktowych opraw. Do tego szczególnie polecamy oprawę sufitową punktową Dalla CT-DTO50-W. Jej biała obudowa na tle białego sufitu nie będzie widoczna, dzięki czemu zyskasz subtelne oświetlenie pasujące do minimalistycznych aranżacji. Oprawa ma możliwość regulacji kąta padania światła w zakresie 30°. Dzięki temu zyskujesz nie tylko dekoracyjne, ale także praktyczne oświetlenie strefy przy ceglanej ścianie.

Do oprawy szczególnie polecamy żarówkę LED Philips GU10 36°MASTER LEDspot value 4.9W 4000K 380lm ściemnialną o skupionym kącie padania światła. Żarówka emituje światło o temperaturze barwowej 4000 K. Ponadto wyróżnia się bardzo wysokim współczynnikiem oddawania kolorów wynoszącym aż 90. Świetnie nadaje się do oświetlania zarówno rudej, jak i białej czy szarej cegły. Dużą jej zaletą jest także możliwość ściemniania, dzięki czemu zyskujesz jeszcze więcej możliwości aranżowania dekoracji.

Ściana wykończona białą lub rudą cegłą jest wyraźnym elementem ozdobnym pomieszczenia. Warto wykorzystać cały jej potencjał dekoracyjny i odpowiednio ją wyeksponować, aby cieszyła oko zarówno za dnia, jak i po zachodzie słońca. Do tego będziesz potrzebował odpowiedniego oświetlenia. Możesz zaprojektować je z wykorzystaniem taśmy LED, reflektorów o zmiennym kącie padania światła, czy punktowych oprawach sufitowych. Wszystko zależy od Twojego pomysłu aranżacyjnego. W naszym sklepie znajdziesz najlepsze oprawy i żarówki do oświetlenia ściany z cegły.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium