Jak rozplanować oświetlenie w kuchni?
Jak rozplanować oświetlenie w kuchni?

Oświetlenie kuchni to jeden z najważniejszych aspektów, jakie koniecznie należy wziąć pod uwagę podczas planowania aranżacji tego pomieszczenia. Jeśli urządzasz nowe mieszkanie bądź planujesz remont, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki, które pomogą Ci wyczarować najlepszy, czyli najbardziej stylowy i funkcjonalny efekt. Co warto wiedzieć na temat oświetlenia do kuchni? Oto odpowiedź.

Oświetlenie do kuchni - dlaczego jest takie ważne?

Wybór oświetlenia do kuchni to jedna z najważniejszych decyzji, przed jaką stają osoby planujące aranżację lub kapitalny remont tego pomieszczenia. Dlaczego to aż takie ważne? Kuchnia nie bez powodu nazywana jest sercem każdego domu. To w niej spędzamy czas z najbliższymi, gotujemy i spożywamy posiłki, często też odrabiamy lekcje z dziećmi czy pracujemy. Do kuchni zapraszamy najbliższych znajomych, nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że to rodzaj naszej wizytówki, świadczącej o tym, jak żyjemy i jaki jest nasz gust. Warto przemyśleć wybór oświetlenia, które z jednej strony będzie współgrało z kolorami, meblami, tekstyliami czy dodatkami, ale też zapewni maksimum wygody podczas korzystania z tego pomieszczenia.

Jakie oświetlenie do kuchni? O tym warto pamiętać

Planując oświetlenie do kuchni, warto myśleć strefami, które będą służyć określonym aktywnościom. Oczywiście przyda się dobrej jakości oświetlenie sufitowe do kuchni, które będzie podstawowym źródłem światła, ale nie należy zapominać o innych miejscach, wymagających solidnego doświetlenia. W tym kontekście szczególnie ważne są wszelkie robocze blaty czy okolice urządzeń wymagających naszej precyzji i uwagi - te miejsca nie dość, że często znajdują się w oddaleniu od głównej lampy na suficie, to jeszcze bywają zasłaniane przez nas plecami podczas pracy (na przykład krojenia czy gotowania). W większości wypadków konieczne jest też dodatkowe oświetlenie nad wyspą kuchenną, a także, oczywiście, nad stół, o ile znajduje się w części jadalnianej kuchni. Kolejny aspekt: światło, które ma wprowadzać odpowiednią atmosferę i dekorować przestrzeń. Tak, taką funkcję w kuchni jak najbardziej mogą pełnić odpowiednio dobrane lampy!

Podsumowując, oświetlenie do kuchni dzielimy na trzy rodzaje:

  • centralne,
  • zadaniowe,
  • dekoracyjne.

Komponując w tak przemyślany sposób przestrzeń kuchni, bez większego trudu stworzysz najbardziej przyjazną i komfortową w funkcjonowaniu przestrzeń. Co musisz wiedzieć na temat każdego z rodzajów kuchennego oświetlenia?

Główne oświetlenie do kuchni - jakie wybrać?

Pierwszy rodzaj światła, na który należy zwrócić uwagę przy planowaniu aranżacji kuchni to oświetlenie centralne, czyli główne. Jego przeznaczenie jest proste - rozproszyć mrok i doświetlić maksymalną ilość przestrzeni. W przeciwieństwie do mody, która rządziła w naszych mieszkaniach do niedawna, dziś nie poprzestajemy jednak na dużej lampie o sporej mocy, a wybieramy kilka zróżnicowanych źródeł światła. Nie traktuj więc oświetlenia centralnego jako jedynego i bezkonkurencyjnego - oprócz niego zainwestuj jeszcze chociażby w lampę nad wyspą czy oświetlenie nad stół, o którym więcej wspomnimy w dalszej części tego poradnika. Jeśli zależy Ci na najbardziej optymalnym, ekonomicznym rozwiązaniu, postaw na oświetlenie LED do kuchni, które jest wydajne i energooszczędne.

Lampy LED podszafkowe i nie tylko - jak doświetlić zakamarki kuchni?

Najważniejszym przykładem oświetlenia zadaniowego są lampy LED podszafkowe, które ułatwiają korzystanie z blatów roboczych i doświetlają mroczne zakamarki. Jakie oświetlenie LED pod szafki kuchenne będzie strzałem w dziesiątkę? Rozwiązania są dwa: lampy LED w formie pasków lub punkty świetlne, najlepiej rozmieszczone mniej więcej co 40-60 cm od siebie tak, aby równomiernie oświetlić całą przestrzeń roboczą. W tym punkcie warto wymienić też takie rozwiązanie, jak okap z wbudowanymi oprawami LED, które dodatkowo wpłyną na komfort przygotowywania posiłków czy sprzątania. Jeśli Twój blat kuchenny nie jest od góry ograniczony szafkami, zdecyduj się na montowane na suficie lampy, najlepiej o dość dużej mocy, która doświetli przestrzeń roboczą nawet z dużej odległości.

Jeśli wyspę traktujesz jak wolnostojący blat roboczy, wybierz lampy wiszące do kuchni, zwłaszcza te na długich kablach, zamontowane w równych odległościach od siebie. Innym dobrym pomysłem jest jedna lampa z trzema punktami świetlnymi, również takimi, które można dowolnie modyfikować, zmieniając kąt padania światła.

Jakie oświetlenie nad stół? Nasze sprawdzone podpowiedzi

Jeśli w Twojej kuchni znajduje się stół jadalniany, warto umieścić źródło światła nad jego blatem w odległości optymalnej, czyli takiej, która gwarantuje wygodę i komfort wszystkim osobom siedzącym przy stole czy wstającym od niego. Lampy wiszące do kuchni, zwłaszcza te o efektownych nieprzezroczystych kloszach, które gromadzą światło w niewielkim promieniu, będą w tej roli znakomite. Ważne, żeby żarówka nie znajdowała się na wysokości wzroku, a co najmniej kilkanaście centymetrów nad głowami biesiadujących. Co ważne, ilość źródeł światła zawsze należy uzależnić od wielkości stołu (czy dokładnie - jego długości). Jeśli szukasz rozwiązania dla niewielkiego mebla mieszczącego do 5 osób, jeden punkt świetlny w zupełności wystarczy. Jeśli jednak masz zdecydowanie większy stół, przy którym gromadzi się więcej osób, postaw na co najmniej dwie lampy wiszące do kuchni, które doświetlą całą jego powierzchnię. Alternatywą mogą być lampy LED zamontowane w suficie podwieszanym, które są i praktyczne, i bardzo stylowe.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy planowaniu oświetlenia do kuchni?

Zastanawiasz się, jakie wybrać oświetlenie podszafkowe do kuchni, a jakie lampy nad wyspę czy stół? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przemyśl koniecznie również to, w jakiej tonacji światło powinno się znaleźć w tym pomieszczeniu. Jeśli do pomieszczenia przez większość dnia wpada sporo słonecznego światła, warto wziąć pod uwagę lampy LED o chłodniejszym zabarwieniu. Jeśli z kolei w pomieszczeniu znajduje się małe okno i już wczesnym popołudniem musisz włączać lampy, postaw na nowoczesne oświetlenie do kuchni w ciepłej, przyjemnej w odbiorze tonacji.

Wybór oświetlenia do kuchni może wydawać się kłopotliwy, ale z naszymi wskazówkami poradzisz sobie z tym zadaniem celująco. Grunt, żebyś najpierw wszystko dokładnie zaplanował, biorąc pod uwagę potrzeby związane z poszczególnymi strefami pomieszczenia oraz rodzaje oświetlenia, które może Ci się przydać.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium