Jaka barwa światła do biura?
Jaka barwa światła do biura?

Wpływ na komfort, a tym samym efektywność i koncentrację pracownika ma nie tylko odpowiednio wyposażone biuro. Dużą rolę odgrywa także światło. Jego barwa i natężenie wpływa na samopoczucie osób pracujących w biurze. Może zarówno spowodować szybkie zmęczenie oczu i problemy z widzeniem, jak i w godzinach popołudniowych przyczynić się do pobudzenia organizmu. Jaka barwa światła do pracy będzie najlepsza?

Barwa światła do biura a potrzeby pracowników

Zapewnienie ergonomicznego stanowiska pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Wiele elementów musi spełnić normy wymienione w rozporządzeniach Ministra Pracy i być zgodnych z zasadami bezpieczeństwa BHP. Jednym ze ściśle określonych elementów wyposażenia jest oświetlenie do biura. Przepisy zostały ustalone po to, aby odpowiedzieć na niezbędne potrzeby pracownika.

Każdy pracownik podczas swojej pracy powinien widzieć wygodnie i bez wysiłku. Oświetlenie nie może powodować u niego zmęczenia wzroku czy uczucia niewygody. Ponadto musi być w stanie spostrzec i rozróżnić szczegóły obserwowanego obrazu.

Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie wpływa także na wydolność wzrokową, czyli szybkość wykonywania poszczególnych zadań. Z pewnością pracownik siedzący przy komputerze, który oślepiany jest przez odbite od monitora słońce, nie wykona swoich zadań tak szybko, jak pracownik, który ma zapewnione odpowiednie oświetlenie miejsca pracy.

W projektowaniu oświetlenia biurowego należy również wziąć pod uwagę bezpieczeństwo pracownika. Źle oświetlone biurko może spowodować u niego powstanie nowych lub pogłębienie już istniejących wad wzroku.

Jednym z kryteriów prawidłowo zaplanowanego oświetlenia biurowego jest barwa światła. Tylko ten jeden parametr może wpływać na komfort pracy, samopoczucie pracownika i dokładność wykonywanych przez niego zadań. Każde sztuczne źródło światła ma swoją temperaturę barwową, która wyrażana jest w stopniach Kelvina. Wyróżnia się trzy barwy światła:

  • ciepła – poniżej 3300 K,
  • neutralna – powyżej 3300 K do 5300 K,
  • zimna – powyżej 5300 K.

Najzdrowsza barwa światła to ta najbardziej zbliżona do naturalnego. Słońce ma temperaturę barwną wynoszącą 5600 K, czyli daje światło zimne. W projektowaniu oświetlenia biurowców warto wykorzystać jak najwięcej naturalnego światła. Dobrze sprawdzają się całe ściany pokryte oknami czy specjalnie zaprojektowane zadaszenie. Korzystanie z naturalnego światła jako oświetlenia głównego wpłynie na spore oszczędności energii elektrycznej. Warto jednak mieć na uwadze, że ze względu na jego dużą zmienność spowodowaną porą roku i pogodą, oświetlenie sztuczne również jest niezbędne.

Zatem jakie światło do biura? Ciepłe czy zimne? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wspomnieć o jeszcze jednym parametrze oświetleniowym, który związany jest bezpośrednio z barwą światła, a mianowicie o odwzorowaniu kolorów. Zarówno skrajnie zimne, jak i ciepłe światło może fałszować kolory, co w pracy np. grafika jest bardzo niepożądanym efektem. Odwzorowanie kolorów oznacza się za pomocą wskaźnika oddawania barw – Ra. W przypadku oświetlenia biurowego nie powinno ono spadać poniżej 80 Ra. Wówczas zachowane jest prawidłowe odwzorowanie barw, które wpływa również na komfort przebywania w pomieszczeniu i szybkość zmęczenia wzroku.

Na wybór odpowiedniej barwy oświetlenia wpływają także osobiste preferencje pracowników. Ciepłe światło działa na człowieka relaksująco, z kolei zimne ułatwia utrzymanie koncentracji. Warto zaprojektować oświetlenie tak, aby pracownik miał dostęp do obu i mógł swobodnie dostosować je do swoich potrzeb.

Oświetlenie ogólne do pomieszczeń biurowych

W każdym biurze zarówno w mniejszych pomieszczeniach, jak i w biurach typu open space najważniejsze jest oświetlenie ogólne. Umieszczone jest ono na suficie i równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Po zamontowaniu oświetlenia sufitowego tak rozplanuj ułożenie biurek, aby nie znajdowały się one bezpośrednio pod lampą. Dzięki temu unikniesz odbić światła i efektu olśnienia, które obniżyłoby znacznie komfort pracy.

Barwa światła ogólnego powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego. Zatem wybieraj oświetlenie neutralne lub zimne. Z kolei jego natężenie dopasuj do przeznaczenia pomieszczenia. Przykładowo w pomieszczeniu komputerowym czy salach konferencyjnych powinno wynosić 500 lx, ale już w recepcji i pomieszczeniach z kserokopiarką wystarczy światło o natężeniu 300 lx.

Jako oświetlenie ogólne doskonale sprawdzają się panele LED. Jest to oświetlenie o minimalistycznym i schludnym designie, w którym oprawy nie będą powodować negatywnego efektu olśnienia. Doskonałym przykładem może być panel PHILIPS Ledinaire o barwie światła wynoszącej 4000 K i współczynniku oddawania kolorów równym 80.

Oświetlenie miejscowe do biura

Dobrym uzupełnieniem paneli LED umieszczonych na suficie będą pojedyncze lampy LED postawione na każdym biurku. Oświetlenie miejscowe jest równie ważne, co ogólne. Pozwala pracownikowi dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb. Zapewni także lepsze oświetlenie krawędzi biurka i klawiatury.

Wybierając lampki biurkowe, możesz wybrać modele na żarówki. Wówczas swobodnie dobierzesz źródło światła o odpowiednim natężeniu i barwie. Do oświetlenia miejscowego lepiej sprawdzą się żarówki o barwie zimnej. Działa ona pobudzająco i lepiej oświetla szczegóły przedmiotów znajdujących się na biurku. Świetnie sprawdza się przy pracach wymagających precyzji.

Na biurku pracownika możesz postawić np. lampę stołową z wymiennym źródłem światła na gwint E27. Jej świetnym uzupełnieniem będzie żarówka o zimnej barwie. Najlepiej wybrać lampę, która ma możliwość zmieniania kierunku padania światła, dzięki czemu pracownik jest w stanie sam dostosować kąt nachylenia jego padania. Takie oświetlenie doskonale sprawdza się jako światło uzupełniające podczas niepogody czy wieczornych godzin pracy.

Jako oświetlenie miejscowe możesz wykorzystać także profile LED i zamontować je np. pod szafką na monitor lub wybrać lampki na szynach bądź pojedyncze spoty z możliwością zmiany kierunku padania światła. Wszystko zależy od aranżacji danego biura. Pamiętaj jednak, aby dobrze ukierunkować światło. Dzięki temu zminimalizujesz wszelkie odbicia od błyszczących powierzchni sprzętu czy blatu biurka.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie biurowe wpływa na komfort pracy pracowników, ich samopoczucie i efektywność. Jednym z parametrów oświetlenia, o którym musisz pomyśleć, jest barwa światła. W oświetleniu ogólnym najlepiej sprawdzi się światło zimne lub neutralne. Z kolei do źródeł światła miejscowego wybieraj żarówki ze światłem zimnym. W poszukiwaniu najlepszych opraw do biura przejrzyj ofertę naszego sklepu internetowego NEO-LED.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalnych warunków oświetlenia w miejscu pracy, zachęcamy do przeczytania artykułu: Jakie oświetlenie wybrać do biura? Miłej lektury!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium