Przedpokój jest miejscem, które niezwykle trudno jest zaaranżować. Wynika to zazwyczaj z jego mało ustawnego kształtu np. długich i wąskich korytarzy czy wręcz niewielkiej wnęki. Trudności sprawia także potrzeba zmieszczenia w małej przestrzeni szafy na rzadko używane przedmioty, płaszcze i buty, a także brak dostępu do światła dziennego. Najważniejszymi elementami aranżacyjnymi stają się wówczas wykończenia ścian, meble i przede wszystkim oświetlenie. Zatem jak powinno wyglądać nowoczesne oświetlenie korytarza i jakie elementy wykorzystać w projekcie?
Główne oświetlenie do przedpokoju
Oświetlenie główne przedpokoju w dużej mierze zależy od jego powierzchni i kształtu. W mniejszych przedpokojach o kwadratowej powierzchni w zupełności wystarczy zamontować jedną lampę wiszącą. Warto wówczas dopasować jej design do wystroju wnętrza. W nowoczesnych przedpokojach świetnie będzie prezentowała się np. oprawa LED LEON. Jej minimalistyczny design i biały kolor wykończenia pozwala na dopasowanie jej do większości aranżacji.
Lampy sufitowe LED pozwolą oświetlić cały przedpokój. Nie muszą dawać mocnego światła. Ich barwa może być dopasowana do indywidualnych preferencji i wystroju. Jeśli przedpokój ma dostęp do okna, lepiej sprawdzi się światło zimne białe, które będzie bliższe naturalnemu. Z kolei, jeśli korytarz jest ciemny i chcesz, aby był przytulny, lepiej sprawdzi się światło ciepłe żółte.
W długim i wąskim przedpokoju jedna lampa wisząca będzie niewystarczająca. Niektóre fragmenty korytarza mogą być słabo oświetlone. Lepiej sprawdzą się np. lampy sufitowe LED, oprawy sufitowe podtynkowe lub natynkowe. Możesz rozmieścić je w kilku miejscach na suficie i podłączyć wszystkie do jednego włącznika. Dzięki temu cały korytarz będzie odpowiednio oświetlony. Twoi goście bez problemu rozbiorą się w korytarzu i przejdą do kolejnych pomieszczeń w domu.
Lampy LED do przedpokoju – oświetlenie miejscowe
Oprócz oświetlenia głównego sufitowego w przedpokoju warto zamontować oświetlenie miejscowe. Doskonale sprawdzą się do tego kinkiety czy lampy ledowe do przedpokoju. Umożliwiają one dokładniejsze oświetlenie fragmentu korytarza bez zapalania głównej lampy sufitowej. Sprawdzą się szczególnie w długich korytarzach, na których masz np. konsolę z drobnymi przedmiotami, telefonem stacjonarnym czy domofonem.
Oświetlenie miejscowe przydaje się także w pobliżu lustra. Jeśli często przed lustrem w przedpokoju wykonujesz makijaż, czeszesz się, wówczas potrzebujesz mocniejszego oświetlenia. Światło sufitowe może być zbyt słabe i dodatkowo będzie tworzyć cienie. Lepiej po obu stronach lustra zamontować kinkiety i podłączyć je do osobnego włącznika światła.
W przedpokoju może przydać Ci się także oświetlenie mebli. Sporych rozmiarów szafa jest częstym wyposażeniem tego miejsca. Aby z niej skorzystać, nie musisz od razu zapalać głównej lampy sufitowej. Wystarczy, że w szafie zamontujesz profile LED do oświetlania mebli. Włączane za pomocą osobnego włącznika ułatwią Ci znalezienie przedmiotu przechowywanego w szafie. Z zewnątrz będą niewidoczne. Warto jednak ich kolor dopasować do wykończenia szafy, aby po jej otwarciu nie zaburzały jej designu.
Dekoracyjne oświetlenie ledowe przedpokoju
Oświetlenie przedpokoju jest ważnym elementem dekoracyjnym tego fragmentu domu lub mieszkania. Ze względu na swoją funkcję – prowadzi do pozostałych pomieszczeń w domu – nie może być zagracony stojącymi na podłodze toaletkami czy ozdobnymi stolikami z wazonami. Wyjątkiem są obszerne przedpokoje na planie kwadratu. Korytarz jednak może wyglądać niezwykle efektownie, jeśli zastosuje się modne oświetlenie do przedpokoju. W jaki sposób światłem ozdobić korytarz?
W przedpokoju, szczególnie na ścianach pozbawionych drzwi, ale także pomiędzy nimi często przykleja się sztukaterię ścienną. Elementy sztukaterii są dziś bardzo modne i wykorzystywane w aranżacjach w najróżniejszym stylu. Możesz je zobaczyć w pomieszczeniach glamour, nowojorskich czy klasycznych. Cienkie listwy naścienne zazwyczaj oddzielają ciemny fragment ściany od jasnego, tworząc nowoczesną lamperię. Często wiesza się ją w kształcie dekoracyjnych ram. Stanowią także idealne miejsce do zastosowania taśm LED. Możesz je podkleić pod listwą naścienną lub przypodłogową. W ten sposób wprowadzisz delikatne, ciepłe i czysto dekoracyjne oświetlenie. Dzięki temu, że taśmy LED są energooszczędne, tego typu oświetlenie możesz zostawić włączone na całą noc. Ułatwisz w ten sposób poruszanie się po korytarzu w nocy bez włączania oświetlenia głównego, które mogłoby zbudzić pozostałych domowników.
Podobną funkcję mogą spełniać profile LED. Świetnie sprawdzą się, jeśli wykorzystałeś płyty kartonowo-gipsowe do wykończenia ścian. Wówczas możesz bezpośrednio w nich zamontować profile bez dodatkowego montowania listew naściennych. Oświetlenie będzie wówczas zrównane z powierzchnią ściany. Rozwiązanie to szczególnie nadaje się do nowoczesnych aranżacji.
Na korytarzu często wiesza się półki. Na nich zwykle przechowujemy drobne przedmioty, bibeloty czy książki. Wiszące półki nie zajmują tak wiele miejsca na korytarzu i przede wszystkim nie zagracają podłogi. Jeśli zdecydowałeś się na takie rozwiązanie, możesz je dodatkowo oświetlić. W nocy z pewnością podniesie to bezpieczeństwo poruszania się po korytarzu i stanie się niebanalną ozdobą przedpokoju. Do oświetlenia półek wykorzystaj profile LED. Ciekawy efekt daje także podświetlenie szklanych półek. Wówczas światło rozchodzi się po szklanej powierzchni i dodatkowo oświetla wszystko to, co stoi na półce np. pojedyncze ramki ze zdjęciami, figurki czy puchary.
Ostatnim elementem dekoracyjnym przedpokoju, który warto dodatkowo oświetlić, są obrazy. To nimi często dekoruje się przedpokój. Nie zajmują miejsca na podłodze i pozwalają ciekawie urozmaicić jednobarwną powierzchnię ścian. W dzień nie potrzebują oświetlenia, jednak w nocy warto je odpowiednio wyeksponować. Do tego najlepiej nadają się ozdobne kinkiety LED. Zawieszone na górze obrazu pozwolą podziwiać malowidło także po zachodzie słońca. W ich przypadku jednak ważna jest barwa światła. Wybieraj światło o jak najlepszym odwzorowaniu kolorów. Przy oświetlaniu dzieł sztuki jest to jeden z najważniejszych parametrów.
Dodatkowe akcesoria do oświetlania przedpokoju
Dobrze rozplanowane oświetlenie przedpokoju zakłada zatem instalację oświetlenia głównego, miejscowego i spełniającego funkcję dekoracyjno-praktyczną, jak np. podświetlanie półek czy obrazów. Warto zatem zaprojektować oświetlenie przedpokoju przed rozpoczęciem remontu. Może bowiem wymagać dodatkowego poprowadzenia przewodów pod ścianą.
Tak duża ilość źródeł światła wymaga instalacji odpowiednich włączników. Oświetlenie główne w długich korytarzach będzie wymagało łącznika schodowego, aby móc włączyć światło na jednym końcu korytarza, a wyłączyć je po drugiej stronie. Część oświetlenia możesz jednak zautomatyzować. Do tego przydadzą Ci się włączniki z czujnikiem ruchu lub włączniki zmierzchowe. Przykładowo oświetlenie listew przypodłogowych możesz podłączyć do czujnika ruchu. Wówczas automatycznie włączy się, gdy ktoś będzie chciał przejść korytarzem. Z kolei do włącznika zmierzchowego warto podłączyć np. energooszczędne podświetlenie listew naściennych, profile LED czy delikatne oświetlenie półek, które mogą świecić się przez całą noc i nie będą przeszkadzać domownikom.
Oświetlenie przedpokoju spełnia funkcję praktyczną i dekoracyjną. Oprócz oświetlenia głównego w postaci wiszących lamp lub opraw LED warto pomyśleć o podświetleniu naściennych dekoracji i półek. W bezpiecznym poruszaniu się po korytarzu pomogą oświetlone listwy przypodłogowe lub naścienne, które włączą się automatycznie dzięki czujnikowi ruchu. W dobieraniu odpowiednich rozwiązań i opraw kieruj się zaplanowanym wystrojem, aby utrzymać spójną aranżację wnętrza. Wszelkie niezbędne lampy LED i akcesoria znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego.