
Inteligentny dom to nowoczesne i coraz popularniejsze rozwiązanie, którego najważniejszą zaletą jest wygoda korzystania ze wszystkich sprzętów w domu. Jednak już dawno nie jest to obsługa wszystkiego na pilota. Dziś obsługuje się wszystko za pomocą aplikacji na smartfonie. Jedne z najpopularniejszych to Tuya Smart i Smart Life. Obie pozwalają na zdalne sterowanie urządzeniami smart, tworzenie automatyzacji i scen oraz integrację z asystentami głosowymi. Czym się różnią? Jakie są ich wady i zalety i która z nich jest lepsza?
Czym jest Tuya Smart i Smart Life?
Tuya Smart i Smart Life to dwie aplikacje do smart home stworzone przez chińską firmę Tuya, która dostarcza platformę IoT dla producentów urządzeń smart. Tuya współpracuje z ponad 10 tysiącami marek na całym świecie, takimi jak BlitzWolf, Gosund, Moes, Sonoff czy Teckin. Dzięki temu możliwa jest kompatybilność urządzeń takich jak żarówki, gniazdka, przełączniki, kamery, czujniki, termostaty i wiele innych.
Tuya Smart i Smart Life mają bardzo podobny interfejs i funkcjonalność. Obie aplikacje pozwalają na dodawanie urządzeń smart za pomocą kodu QR lub trybu AP, tworzenie grup urządzeń według pomieszczeń lub typów, ustawianie harmonogramów i timerów, tworzenie automatyzacji opartych na warunkach i akcjach oraz integrację systemów z Google Assistant, Amazon Alexa i IFTTT. Obie aplikacje do smart home, są dostępne na Androida i iOS oraz mają wersję webową. Co więcej, umożliwiają inteligentne sterowanie domem z każdego miejsca na świecie. Można również udostępnić możliwość sterowania domem innym osobom. W domu natomiast nie trzeba np. chodzić po nocy, by upewnić się, że wszystkie światła czy urządzenia są powyłączane, bo można to zrobić w aplikacji. Obie aplikacje gwarantują więc ogromną wygodę i są także łatwe w konfiguracji oraz użytkowaniu.
Jakie są główne funkcje i zalety Tuya Smart?
Tuya Smart jest bardziej uniwersalna i obsługuje więcej typów urządzeń niż Smart Life. Na przykład Tuya Smart obsługuje roboty sprzątające, odkurzacze ręczne, wentylatory sufitowe, rolety i żaluzje, podgrzewacze wody czy zamki drzwiowe. Aplikacja ta ma więcej opcji personalizacji niż Smart Life. Na przykład pozwala na zmianę nazwy i ikony aplikacji, wybór koloru tła i motywu oraz dodawanie własnych zdjęć do scen. Ma też znakomite wsparcie techniczne w postaci dedykowanej strony pomocy z FAQ, formularzem kontaktowym oraz poradnikami. Tuya Smart współpracuje także z wieloma partnerami, takimi jak: Samsung SmartThings, Home Assistant, HomeKit czy Zigbee Alliance.
Aplikacja Tuya Smart jest bardzo prosta w konfiguracji i obsłudze. Urządzenia kompatybilne z aplikacją można sparować ręcznie lub automatycznie. W przypadku łączenia automatycznego aplikacja skanuje otoczenie i sama znajduje i sparowuje sprzęt z systemem. Dodatkowo można przypisywać urządzenia do pokoi i później sterować tylko urządzeniami znajdującymi się w konkretnym pomieszczeniu. Pozwala to np. na wyłączenie światła w dziecięcym pokoju, kiedy maluch zasypiający przy włączonym świetle już zaśnie - nie trzeba tam chodzić i bać się, że dziecko się obudzi. Przy odpowiedniej konfiguracji aplikacji można tworzyć różne scenariusze czyniące dom naprawdę inteligentnym. Możliwości zależą oczywiście od posiadanych urządzeń. Aplikacja Tuya Smart może okazać się bardzo pomocna w obsłudze hotelu i pensjonatu. Dzięki niej rezerwacja pokoju przez gości jest łatwiejsza, a właściciel może umożliwić im zdalnie dostęp do pomieszczeń.
Dodatkowo aplikacja Tuya Smart to pełne bezpieczeństwo smart home. Używane są algorytmy tajności oparte o regulacje Urzędu Państwowej Administracji Kryptografii Komercyjnej (OSCCA) i rządu. Jeśli chodzi o zabezpieczenia, są tak niesamowicie rozwinięte, że dorównują tym bankowym. Zapewnione jest więc pełne bezpieczeństwo danych.
Jakie są główne funkcje i zalety Smart Life?
O ile Tuya Smart obsługuje całe mnóstwo urządzeń, o tyle Smart Life skupia się głównie na oświetleniu, gniazdkach i przełącznikach. Ma także stałą nazwę oraz ikonę i ograniczone możliwości zmiany wyglądu aplikacji w przeciwieństwie do Tuya Smart. Wsparcie techniczne w Smart Life jest niestety mniejsze niż w Tuya Smart, ponieważ Smart Life ma tylko podstawową sekcję pomocy w aplikacji oraz adres e-mail do kontaktu. Dodatkowo Smart Life ma ograniczoną liczbę partnerów i nie obsługuje niektórych popularnych systemów smart home. Mimo to Smart Life też ma sporo zalet. Jest kompatybilna z wieloma urządzeniami, a także umożliwia zarządzanie urządzeniami przy pomocy poleceń głosowych. Ponadto można nie tylko udostępnić sterowanie urządzeniami innym członkom rodziny, ale także mieć ich pod kontrolą, żeby nie sterowali tym, czym nie powinni.
W aplikacji można zaprogramować na przykład automatyczne włączanie lub wyłączanie wszystkich urządzeń, zmieniać kolor, barwę czy natężenie światła ze względu na pogodę, czy porę dnia. Oprócz tego można grupować urządzenia na rozmaite sposoby, np. na podstawie funkcjonalności, położenia geograficznego czy innych kategorii. Przykładowo, wszystkie lampy w domu można połączyć w jedną grupę o nazwie „światła”. Dzięki temu za pomocą jednego dotknięcia można sterować kilkoma urządzeniami jednocześnie. W Smart Life możliwe jest również zarządzanie czasem pracy różnych urządzeń. Nie trzeba już patrzeć na zegarek, kiedy konieczne jest kontrolowanie czasu. Dodatkowo aplikacja Smart Life jest świetnym rozwiązaniem dla osób żyjących ekologicznie, ponieważ umożliwia śledzenie zużycia energii elektrycznej przez urządzenia podłączone do sieci, ale wyłącznie wtedy, gdy urządzenie ma możliwość śledzenia zużycia.
Porównanie kompatybilności urządzeń w Tuya Smart i Smart Life
Obie aplikacje są kompatybilne z wieloma urządzeniami. Ze środowiskiem Tuya kompatybilne są wszystkie urządzenia z oznaczeniem „Powered by Tuya”. Dzięki bramce komunikacyjnej aplikacja Tuya Smart może łączyć się z zamkami w drzwiach i bramach, urządzeniami gospodarstwa domowego, oświetleniem, głośnikami czy systemami bezpieczeństwa w postaci alarmów i czujników. Można sterować wideodomofonem, kamerami, ogrzewaniem czy włączyć odkurzacz lub ekspres do kawy. Z aplikacją Smart Life kompatybilne są zaś urządzenia takie, jak oświetlenie, gniazdka, przełączniki czy systemy bezpieczeństwa i urządzenia kuchenne lub łazienkowe.
Jakie możliwości oferują aplikacje do inteligentnego zarządzania urządzeniami?
Obie aplikacje umożliwiają sterowanie urządzeniami w domu z każdego miejsca na świecie. Można też udostępnić sterowanie innym domownikom i mieć je pod kontrolą. Aplikacje umożliwiają zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń, a nawet ustawianie konkretnych programów czy czasu pracy. Oświetlenie zaś można dostosować do pory dnia czy pogody. Aplikacje sterują także zabezpieczeniami i w razie próby włamania wysyłają powiadomienia na telefon. Można też sterować urządzeniami głosowo przy pomocy Asystenta Google czy systemu Amazon Alexa. Dzięki tym aplikacjom wszystko w domu zrobisz bez większego wysiłku.
Jakie są najpopularniejsze urządzenia współpracujące z Tuya Smart i Smart Life?
Tuya Smart umożliwia sterowanie takimi urządzeniami, jak żarówki, lampy, taśmy LED, kamery IP, bramy, rolety okienne, odkurzacze samojezdne, czujniki alarmowe czy urządzenia AGD. Smart Life jest kompatybilne z urządzeniami WiFi, do których zaliczają się wszelkie czujniki (ruchu, otwierania i zamykania drzwi czy okien), a także gniazdka, Kamery WiFi, włączniki światła, przekaźniki czy systemy alarmowe. Ogólnie aplikacje te mogą sterować mnóstwem urządzeń oznaczonych napisem „Powered by Tuya” i uczynić życie zdecydowanie łatwiejszym. Wiele urządzeń kompatybilnych z aplikacjami Tuya Smart WiFi możesz kupić w sklepie neoled.com.pl.
Które jest lepsze - Tuya Smart czy Smart Life?
Tuya Smart i Smart Life to dwie podobne aplikacje, między którymi nie ma zbyt wielu różnic. To, która będzie lepsza, zależy do rodzaju urządzeń posiadanych w domu czy oczywiście od naszych preferencji. Obie aplikacje obsługuję podobne urządzenia, choć Smart Life skupia się głównie na tych związanych z oświetleniem czy bezpieczeństwem. Obie aplikacje są w pełni bezpieczne i, co najważniejsze, darmowe. Można je pobrać z łatwością zarówno na telefon z Androidem, jak i z iOS.
Podstawową różnicą między nimi jest to, że Tuya Smart wykorzystuje logo i elementy Tuya, natomiast Smart Life wszystkie usuwa. Dane obu aplikacji są niezależne od siebie i nie ma możliwości przenoszenia ich z jednej aplikacji do drugiej. Chcąc przenieść dane urządzenie do innej aplikacji, trzeba usunąć je z jednej i dodać w drugiej. Obie aplikacje osiągnęły już ogólnoświatową popularność, więc są regularnie aktualizowane, a producenci szybko reagują na pojawianie się problemów. Posiadając te aplikacje, należy pamiętać o regularnym aktualizowaniu systemu, gdyż nieaktualny system może spowodować, że nie będą działały w odpowiedni sposób.
Ogromną zaletą obu aplikacji jest także brak potrzeby zakupu centralnego urządzenia sterującego, które jest niezbędne w przypadku większości aplikacji typu smart home. W przypadku Tuya Smart taka centralka znajduje się w chmurze. Aplikacje umożliwiają także sterowanie urządzeniami przez inne osoby z ich własnych telefonów. Jedna i druga aplikacja zapewnia ochronę domu nawet w czasie, kiedy nikogo nie ma. W razie nieprzewidzianych zdarzeń (awarii, prób włamania itp.) aplikacje wysyłają powiadomienia na telefon. Dzięki tym aplikacjom można więc spokojnie wybrać się na wakacje, bez obaw o to, że coś może się stać w domu. Obie są bardzo łatwe w konfiguracji i obsłudze. W obu bardzo łatwo można dodawać i usuwać urządzenia oraz ustawiać parametry ich pracy.
Smart home to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Nie trzeba nic uruchamiać samemu ani pilnować. To pełna automatyzacja domu, a Ty masz nad tym kontrolę w aplikacji. Bez względu na to, którą aplikację wybierzesz, możesz czuć się bezpieczny we własnym domu i poza nim, a z czasem zauważysz też mniejsze zmęczenie i lepsze samopoczucie. Warto iść z duchem czasu i korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które naprawdę ułatwiają życie.