Opinie o Nas
Nam możesz zaufać

Posiadamy Certyfikat rzetelności i wiarygodności.

Certyfikat Wiarygodności i Rzetelności dla NeoLed

NeoLed z Certyfikatem Dbałości o Prawa Klienta

NeoLed - firma przyjazna naturze

Zmień oświetlenie na LED z NEO-LED

Jesteś zarządcą lub właścicielem nieruchomości, w których występują obszary o intensywnej eksploatacji oświetlenia? Chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej zmieniając  oświetlenie na ledowe i potrzebujesz pomocy ?  Kliknij w ten link i skontaktuj się z naszym działem inwestycji i projektów, który pomoże dobrać odpowiednie oświetlenie dla Twojego obiektu.

Zobacz więcej

Jakie lampy sprawdzą się w lakierni?

0
Jakie lampy sprawdzą się w lakierni?

Lakiernia jest miejscem wyjątkowym pod względem wymagań oświetleniowych. To od rodzaju lamp i ich prawidłowego rozmieszczenia w pomieszczeniu zależy efekt prac lakierniczych. Aby zagwarantować sobie najlepsze warunki do pracy i zadowolenie klientów z perfekcyjnie położonego lakieru – szczególną uwagę zwróć na dobór oświetlenia. Sprawdź, czym powinny charakteryzować się lampy do lakierni i na jakie oprawy warto się zdecydować w tym miejscu.

Oświetlenie LED do lakierni

Lakierowanie pojazdów wymaga ogromnej precyzji i sterylnych warunków otoczenia. Z tego względu lakiernie często zajmują miejsca bez dostępu do okien. Pokoje lakiernicze są wyjątkowo sterylne, ponieważ każde zabrudzenie, pył, piasek czy nawet kurz mógłby pozostawić widoczny ślad na powierzchni karoserii.

Brak dostępu do światła słonecznego wymaga instalacji sztucznego oświetlenia. W lakierniach będzie ono jedynym źródłem światła umożliwiającym pracę w pomieszczeniach. Z tego powodu należy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich lamp i ich rozmieszczenie.

Podczas lakierowania pojazdów i użycia różnego rodzaju farb, rozpuszczalników i innych substancji mogą wydobywać się łatwopalne opary. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swoim pracownikom, nie możesz dopuścić, aby opary te miały bezpośredni kontakt z instalacją elektryczną. Koniecznie ukryj w ścianach wszelkie okablowanie, a do oświetlenia miejsca pracy wybieraj jedynie oprawy hermetyczne.

Oprawy tego typu charakteryzują się szczelną obudową, która izoluje wszelkie okablowanie i diody od kontaktu z płynami, oparami i pyłem wydobywającym się podczas wykonywania czynności w warsztatach czy lakierniach. Polecane są także do miejsc, w których utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza. Lampy hermetyczne do lakierni są zatem najlepszym wyborem, ponieważ chronią przed zapłonem oparów wydobywających się z lakierów.

Ze względu na to, że sztuczne oświetlenie będzie jedynym źródłem światła i ze względu na ogromną precyzję, jaką należy zachować, przy malowaniu konieczne jest użycie dużej liczby lamp lub lamp naprawdę mocnych. To wszystko wpływa na spory pobór energii elektrycznej. Z tego powodu najczęściej wybiera się do lakierni oświetlenie LED.

Lampy LED wyposażone są w energooszczędne diody, które jednocześnie cechują się bardzo długą żywotnością. Obie cechy wpływają na znaczne obniżenie kosztów za energię elektryczną. Ponadto modele lamp charakteryzują się dużą różnorodnością. Możesz zatem wybrać lampy, które są odpowiednie do lakierni pod względem mocy, barwy światła i współczynnika odwzorowania kolorów.

Jaką moc powinny mieć lampy do lakierni?

Prace lakiernicze wymagają bardzo dużej precyzji. Karoserię samochodów, ale także inne elementy, które należy pokryć lakierem, zazwyczaj maluje się w specjalnych pokojach lakierniczych o doskonałej wentylacji. Na pracę lakiernika jednak wpływają nie tyle ewentualne zabrudzenia, które mogłyby wniknąć w nakładany lakier. Liczy się także grubość nakładanego lakieru. Bardzo ważne jest, aby pokryć cały element i nie dopuścić do powstawania prześwitów czy niedomalowanych fragmentów. Z tego względu pokoje lakiernicze powinny być oświetlane lampami o bardzo dużej mocy. Ich natężenie powinno wynosić przynajmniej 750 lx.

Tego rodzaju lampy pozwolą na dostrzeżenie i wyeliminowanie wszelkich niedoskonałości, które mogłyby obniżyć estetykę powłoki, ale także jej wytrzymałość. Bardzo ważne jest także, aby pracownik nie tworzył cieni na malowanej powierzchni, co znacznie utrudniłoby jego pracę. To również mogą wyeliminować mocne lampy, ale także odpowiedni projekt ich umiejscowienia na ścianach i suficie.

Jaka barwa światła nadaje się do lakierni?

Na precyzję doboru koloru lakieru i jego nałożenia na powierzchnię wpływa także barwa światła. Oprawy hermetyczne LED powinny emitować światło jak najbardziej zbliżone barwą do naturalnego. Zwróć więc uwagę na wartość określającą temperaturę barwową. Najlepszym wyborem będą lampy o temperaturze 4200 K, czyli neutralnej.

Barwa ciepła, choć sprzyja odpoczynkowi i jest doskonałym wyborem do pomieszczeń mieszkalnych, to jednak doprowadza do sporych przekłamań kolorystycznych. W tym świetle wszystko wydaje się bardziej żółte, niż jest w rzeczywistości. Aby mieć pewność, że lampy, które wybrałeś, pozwolą Ci widzieć kolory tak jak w świetle naturalnym – zwróć uwagę na ich współczynnik oddawania kolorów.

Świetlówki LED w parametrach mają współczynnik CRI/RA. Do lakierni wybieraj modele, które mają wartość tego współczynnika przynajmniej 85. Wówczas zagwarantujesz swoim pracownikom odpowiednie warunki do prac lakierniczych.

Rozmieszczenie lamp w lakierni – o czym warto pamiętać?

Podczas projektowania oświetlenia do pokojów lakierniczych należy wziąć pod uwagę powierzchnię, ukształtowanie pomieszczenia i lokalizację stanowiska pracy. Bardzo ważne jest, aby lampy nie powodowały cienia rzucanego przez pracownika. Wówczas całe pole robocze pozostawałoby w cieniu, co znacznie utrudniałoby lub nawet uniemożliwiało pracę.

Oświetlenie umieszczone na suficie jak najbardziej jest konieczne. Warto jednak dodatkowo wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia. Podczas lakierowania wydobywają się opary i dym, który może skutecznie przysłaniać emitowane przez nie światło. Rozwiązaniem mogą być lampy na wysięgnikach czy linach, które obniżą źródło światła i przybliżą je do blatu roboczego.

Oświetlenie górne jednak nie odpowie na wszystkie potrzeby pracowników. Malowany element należy pokryć lakierem nie tylko od góry, ale także po bokach czy nawet od dołu. Oświetlenie górne uniemożliwiałoby pokrycie lakierem miejsc znajdujących się poniżej blatu roboczego, dlatego bardzo ważne jest uzupełnienie go oświetleniem bocznym. Lampy wówczas umieszcza się na ścianach.

Bardzo skutecznym systemem jest oświetlenie ścienne w dwóch rzędach. Generuje ono jednak wysokie koszty utrzymania i duży pobór energii elektrycznej z powodu konieczności zastosowania dużej liczby opraw. Alternatywą mogą być lampy zlokalizowane na suficie i w narożnikach pomieszczenia. Wszystko to jednak zależy od powierzchni danego pokoju lakierniczego i jego ukształtowania.

Podczas projektowania systemu oświetleniowego warto również zagwarantować sobie możliwość włączenia jedynie części oświetlenia. Nie zawsze prace lakiernicze będą wymagały pełnego oświetlenia pokoju. Zapalając jedynie część lamp, ograniczasz zużycie prądu.

Nie wiesz, jak rozmieścić lampy LED do kabin lakierniczych? Aby mieć pewność, że oświetlenie LED będzie wspomagało prace lakierników, a nie przeszkadzało w niej – skontaktuj się z nami. Nasi eksperci chętnie doradzą w doborze odpowiednich opraw. Ponadto oferujemy profesjonalne projekty oświetleniowe, które skutecznie oświetlą Twoją lakiernię.

Lampy, które sprawdzą się w lakierni

Jaka lampa do lakierni będzie najlepsza? W naszej ofercie znajdziesz szereg modeli spełniających wymagania tego miejsca. Oferujemy jedynie wysokiej jakości lampy wyposażone w technologię LED. Są ekonomicznym źródłem światła i niezwykle żywotnym. Poniżej znajdziesz przykładowe modele, które możesz wykorzystać do oświetlenia lakierni i pokojów lakierniczych.

Hermic Multi Certa Philips LED - odpowiednia do systemów liniowych

Oprawa Hermic Multi Certa Philips LED wyposażona jest w szczelną obudowę, która doskonale sprawdzi się w warunkach panujących w lakierni. Jej korpus wykonany jest z poliwęglanu, a klosz z przezroczystego wewnętrznie ryflowanego poliwęglanu. Wyposażona jest także w uszczelkę poliuretanową chroniącą jej wnętrze przed wilgocią i oparami. Zapewnia stopień ochrony IP65.

Lampa ta nadaje się do systemów liniowych. Montuje się ją na suficie za pomocą specjalnych zaczepów dołączonych do zestawu. Jej temperatura barwowa wynosi 4000 K, a współczynnik oddawania kolorów 80. Największą jej zaletą jest możliwość ustawienia poboru mocy na zasilaczu. Możesz zatem dopasować ilość emitowanych lumenów do wykonywanej aktualnie pracy, która wymaga większej bądź mniejszej precyzji. Ustawień dokonujesz w zakresie od 32 W do 60 W. Przy 60 W lampa emituje strumień światła wynoszący 9200 lm. Lampa ta w naszej ofercie występuje także z oprawą mleczną delikatnie rozpraszającą strumień światła.

Oprawa hermetyczna LED - ekonomiczne oświetlenie do lakierni

Oprawa hermetyczna LED Pila doskonale sprawdzi się jako oświetlenie uzupełniające do pokojów lakierniczych. Sprawdzi się jako element liniowego systemu oświetleniowego. Jej szczelna obudowa wykonana jest z poliwęglanu. Emituje strumień świetlny wynoszący 1700 ml. Jest oprawą niezwykle ekonomiczną i żywotną. Cechuje się odpornością na pył i wilgoć. Jej wskaźnik IP wynosi 65. Ponadto oprawa ta ma neutralną temperaturę barwową wynoszącą 4000. Jej wskaźnik odwzorowywania kolorów CRI wynosi 80, co sprawia, że świetnie sprawdzi się w pokojach lakierniczych. Jej trwałość określa się na 35 tysięcy godzin. Charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem. Utrzymana jest w czarnej kolorystyce.

Oprawa hermetyczna LED V-TAC - energooszczędna i trwała

Jeśli poszukujesz niezawodnej i energooszczędnej oprawy do lakierni, oprawa hermetyczna LED V-TAC będzie doskonałym wyborem. Klasa jej szczelności wynosi IP65. Wykazuje całkowitą ochronę przed pyłem, korozją i wodą. Emituje światło o neutralnej temperaturze barwowej wynoszącej 4000K. Ponadto jej współczynnik odwzorowania kolorów wynosi ponad 80. Wyróżnia się także dużą stabilnością kolorów. Emituje strumień świetlny wynoszący 7200 lm. Nie powoduje olśnień, które znacząco mogłyby przeszkadzać w pracy i obniżać jej efekty. Objęta jest pięcioletnią gwarancją producenta. Obudowa ma kolor biały.

Lakiernie są miejscami, w których należy szczególną uwagę zwróć na dobór odpowiednich opraw, ale także cały projekt ich instalacji. To od oświetlenia w dużej mierze zależy efekt pracy lakierników. W pokojach lakierniczych najlepiej sprawdzą się oprawy hermetyczne chroniące przewody przed łatwopalnymi oparami z rozpuszczalników. Ponadto powinny emitować światło neutralne o wysokim wskaźniku odwzorowania kolorów. Nie bez znaczenia pozostaje także moc lamp. Jeśli masz problem z wyborem odpowiednich opraw do lakierni – skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą Ci, a także stworzą cały projekt oświetlenia pokoju lakierniczego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium