Nowoczesne metody zasilania oświetlenia: Od tradycyjnych zasilaczy do inteligentnych rozwiązań

Nowoczesne metody zasilania oświetlenia: Od tradycyjnych zasilaczy do inteligentnych rozwiązań

Obecnie oświetlenie to nie tylko żarówka. Obecnie oświetlenie to cały system, który można wykorzystywać w zgodzie ze swoimi potrzebami i sposobem życia. Nowoczesne metody zasilania dają Ci więcej wolności i komfortu, niż się spodziewasz. Sprawdź i spróbuj.

Jakie są różnice między tradycyjnymi zasilaczami a inteligentnymi rozwiązaniami w zasilaniu oświetlenia?

Zasilanie w technologii LED jest niezwykle istotnym elementem. Tradycyjne oświetlenie ma podłączenie do sieci, oświetlenie LED działa dzięki sterownikowi. Ma znaczenie dla całego systemu oświetleniowego w domu czy mieszkaniu. Metody zasilania oświetlania wpływają na jego żywotność, trwałość, jakość światła oraz niezawodność używanych diod. Jest to istotne, gdyż zdarzają się przypadki, że właśnie na zasilaniu producent najbardziej chce oszczędzić.

  • Zasilacze tradycyjne – opierają się na znanym i typowym transformatorze oraz liniowej stabilizacji prądu bądź napięcia przy pomocy tranzystora, poprzez zmianę stopnia przewodzenia następuje regulacja parametrów. Następuje zmiana napięcia 230V na prąd stały 12 V, zasilacz jest odpowiedzialny za kontrolę kilku diod albo jednej diody LED;
  • Zasilacze impulsowe – posiadające cyfrowy układ przełączający napięcie oraz kontrolujące wartość napięcia.

Jednak najważniejsze jest wybrać zasilacz, który jest przeznaczony do taśm LED. W przeciwnym razie może dojść do zniszczenia oświetlenia diodowego. Odpowiednio dobrana musi być także moc zasilacza, który nie powinien być słaby. Słaby zasilacz szybko przegrzeje się i zepsuje. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę, że zasilacze LED są dostępne w opcjach z napięciem DC 12 V i 24 V.

Bardzo dobrze sprawdzają się zasilacze LED Philips 24 V jako nowoczesne źródło zasilania opraw oświetleniowych, modułów LED i taśm LED. Informacji o potrzebnym zasilaniu należy szukać na taśmach LED, a jeżeli nie ma jej podanej koniecznie zapytać u sprzedawcy. Złe dopasowanie zasilania do reszty zestawu nie uniemożliwi stworzenia inteligentnego rozwiązania oświetleniowego. Dodatkowo może skończyć się nie tylko awarią taśmy z diodami, lecz nawet instalacji elektrycznej w domu.

Jakie korzyści płyną z wykorzystania inteligentnych systemów do sterowania oświetleniem?

Technologie oświetleniowe ułatwiają wykorzystywanie inteligentnych systemów do zarządzania światłem we własnym domu. Diody LED umożliwiają nadanie każdemu pomieszczeniu indywidualnego charakteru związanego z oświetleniem. Mogą zostać założone w salonie, sypialni, kuchni, pokojach dziecięcych, korytarzach, a także na zewnątrz, w postaci naświetlaczy z czujnikami ruchu. W ramach popularnego projektu „smart home” i automatyzacji oświetlania można sterować oświetleniem przez aplikację w smartfonie. Oznacza to dostosowanie światła do światła dziennego dostającego się do pokoju, regulację natężenia jasności względem niego – diody świecą mocniej, gdy na zewnątrz robi się ciemniej, a słabiej, gdy na zewnątrz jest jaśniej.

Takie działanie przyczynia się do zmniejszenia rachunków za energię, jak również zmniejsza niepotrzebne oświetlanie niektórych pomieszczeń. W sterowaniu oświetleniem wydatnie pomagają zasilacze do taśm LED. Ich poprawne działanie oraz dodatkowe możliwości ułatwiają sterowanie mocą i jasnością. Nawet z odległego miejsca – aplikacja pomaga na włączanie/wyłączanie w czasie pobytu poza domem.

Zasilacze LED 24 V Philips ze sterownikiem DALI to jeden z lepszych produktów, który ułatwia zarządzanie oświetleniem oraz budowanie nastroju. Posiada bowiem funkcję ściemniania i załączania. Jest ona możliwa przez wejście DALI standard 2 ze sterownika zewnętrznego albo przez tryb Touch Dim (TD). W Touch Dim za ściemnianie i załączenie odpowiada przycisk dzwonkowy. Stanowi to szybki sposób na kontrolę nad światłem w dowolnym pomieszczeniu. Kontrola taka jest postrzegana głównie przez zalety energooszczędne, jednak dopasowanie światła do potrzeb domowników wpływa również na ich zdrowie i samopoczucie.

Jak automatyzacja oświetlenia może ułatwić codzienne życie?

Dopasowanie oświetlenia do swoich potrzeb i jego automatyzacja w domu wpływa na jakość życia. Każdy, kto miał do czynienia z tradycyjnymi żarówkami, włącznikami zdaje sobie sprawę, że bywa to uciążliwe. Zwłaszcza ciągłe pamiętanie o wyłączeniu lamp w mieszkaniu albo poszukiwanie włącznika, kiedy jest ciemno. Automatyzacja związana z nowoczesną technologią oświetleniową kończy ten uciążliwy element w życiu.

Zasilacze LED wraz ze wbudowanymi w nie sterownikami, np. sterownik DALI oraz aplikacja zarządzająca oświetleniem diodowym, wprowadzają codzienność na nowe tory. Sterowanie taśmami LED nie jest możliwe jedynie do pokoi dziennych. Świetnie sprawdza się na korytarzach, w przedpokojach, przedsionkach.

Zasilacz Philips Xitanium Transformer posiada tzw. funkcję korytarzową. Jest bardzo cenna w kontekście oszczędzania energii. Znana jest również jako funkcja półcienia i po zaniku ruchu oraz ustawionego aplikacją czasu, umożliwia świecenie diody przy bardzo niskim poborze mocy. Światło jest niewielkie i ma spełnia funkcje bezpieczeństwa. Pozwala na łatwe poruszanie się po korytarzach, bez konieczności ciągłego włączania i wyłączania. Zasilacze Philips wykorzystują tę funkcję przez możliwość sterowania DALI lub Touch Dim. Przydatne są także zasilacze Philipsa, które umożliwiają ściemnianie taśm LED 24V. Stosują wejście zasilacza sygnału 1-10V. Ten element ułatwia automatyczne sterowanie oświetleniem połączone z wydatnym oszczędzaniem energii elektrycznej. Potrafi rozłączać albo załączać obwód elektryczny kiedy rozpozna, że natężenie światła spada poniżej poziomu ustawionego w aplikacji. Dobrze przeprowadzona automatyzacja oświetlenia we własnym domu zacznie praktycznie samodzielnie zarządzać światłami.

Sam dostosuje się do zmian warunków na zewnątrz (ciemność, jasność), będzie reagował na ruch (zabezpieczenie przed włamaniem). Poprawia komfort użytkowania pomieszczeń, gdyż oświetlenie LED włączy się, gdy tylko wejdziesz do pomieszczenia. Jest to wygodne np. nocą w łazience. Dodatkową zaletą jest oświetlanie zewnętrznych części domu: ganku, drzwi, numeru domu, podjazdu. Można zaprogramować oświetlenie tak, aby włączało się o godzinie powrotu z pracy albo aby światła w ogrodzie włączały się o określonej porze. Niezależnie od tego, czy ktoś jest w domu, czy nie. Co ciekawe inteligentny system sam może ocenić co, kiedy oświetlić na zewnątrz, jeżeli okaże się, że w danym miejscu jest zbyt ciemno.

Jak nowoczesne metody zasilania wpływają na wydajność energetyczną oświetlenia?

Każdy szuka oszczędności energii. Wyłączanie lamp, gdy wychodzisz z pokoju to już za mało. Na znaczącą oszczędność i wydajność wpływa cały system oświetleniowy domu. Mówiąc o wydajności, nie sposób nie łączyć jej z technologią LED. Jest ona niezastąpiona w lokalach prywatnych oraz biurowych. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są wspomagające instalację LED zasilacze, które jak już wiadomo, wpływają na działanie całego oświetlenia diodowego.

Profesjonaliści zajmujący się oprawami oświetleniowymi mogą rozważyć bardzo ciekawe modele zasilaczy stałoprądowych Philipsa, seria Xitanium. Są to profesjonalne urządzenia, dostępne w wersjach o różnym natężeniu mocy: 20 W, 65 W, 10 W i więcej. Ich wykorzystanie wpływa korzystnie na trwałość oświetlenia, wytrzymałość samych taśm LED. Jednocześnie trzeba pamiętać, że aby inteligentne rozwiązania przyniosły korzyści, konieczne jest dobre wykonanie projektu oświetleniowego. On także wpływa na wydajność systemu. Technologia LED nie może być zamontowana w sposób przypadkowy, lecz powinien spełniać normy określone dla danego pomieszczenia bądź powierzchni. Warto skorzystać z porad specjalistów przed rozpoczęciem montażu, żeby wykorzystać możliwości zasilaczy LED, zarówno tradycyjnych zasilaczy, jak i nowoczesnych.

Wynika to głównie z faktu, że każde pomieszczenie potrzebuje innego oświetlenia, uzależnionego od swojej funkcji. Podstawą jest poprawne ułożenie modułów LED względem zasilacza. Dla poprawy wydajności użytkownicy często sami chcą zmienić zasilacz na wydajniejszy, a także posiadający funkcję ściemniania oraz inteligentnej pracy. Zwłaszcza na korytarzach i w łazienkach.

Zasilacze Philips Xitanium, model Drive oraz Corridor Mode spełniają oczekiwania klientów. Sterowniki DALI i Touch Dim dostosowują światło, w tym jego jakość, do aktualnych potrzeb. Cały system oświetleniowy staje się wydajniejszy, poprzez mocniejsze natężenie kierowane tam, gdzie jest ono faktycznie potrzebne (salon, gabinet, kuchnia).

Automatyzacja oświetlenia: inteligentne rozwiązania dla większej wygody

Wygoda, to przyświeca inteligentnym rozwiązaniom oświetlenia. Każdy oczekuje jej we własnym domu. Diody LED sprawdzają się w każdym z pomieszczeń, zwłaszcza gdy są dobrze przemyślane oraz rozmieszczone. Szczególnie newralgicznym punktem są pomieszczenia przechodnie. To w nich światło powinno włączać się, wykrywając ruch, stąd popularność naświetlaczy LED, a wyłączać kiedy ustanie. Eliminuje to konieczność pamiętania czy lampa jest włączona, czy nie. Nie jeden raz jest to powodem rozmyślań poza domem. Połączenie systemu oświetlenia z aplikacją i sterownikami w zasilaczach do taśm LED jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich zapominalskich oraz kierujących się w życiu wygodą.

Jednocześnie wygodne rozwiązania oświetleniowe to nie tylko domena domu. W zakładach przemysłowych, w reklamie z powodzeniem można skorzystać z taśm LED i zasilaczy do nich. Bardzo dobrze sprawdzą się zasilacze napięciowe GTPC dostosowany do taśm o napięciu 12VDC. Są nieduże, wąskie i płaskie, więc nie będą widoczne w czasie użytkowania. Posiadają zgodność z nowoczesnymi normami oświetleniowymi, więc nie ma obaw, że doprowadzą do uszkodzenia instalacji elektrycznej. Dodatkowo do działania wykorzystują tradycyjny triakowy regulator światła, a jak wiadomo, regulowanie go jest jednym z podstawowych oczekiwań użytkownika. Przyczyniają się do sprawnej automatyzacji oświetlenia w specyficznych pomieszczeniach, jak również podczas podkreślania reklam. Diody LED często są wykorzystywane do wygodnego oświetlania nie tylko bilbordów, lecz również witryn sklepowych.

Jak nowoczesne metody zasilania oświetlenia przyczyniają się do ochrony środowiska?

Poza oszczędzaniem energii i wydajnością metody zasilania oświetlenia istotna jest także ochrona środowiska. Jest to jeden z głównych elementów, w których technologia LED się wyróżnia. Wszyscy zdają sobie sprawę, że prąd, choć niezbędny wytwarzany jest z dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Oświetlenie LED wraz z inteligentnym systemem zarządzania nim wpływają pozytywnie na zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko. Do rozświetlenia diody potrzeba znacznie mniej wytworzonej energii, niż do rozświetlenia żarówki. Dodatkowo LED-y działają znacznie dłużej, więc nie generują dużej ilości śmieci i niekorzystnych substancji. Ich ilość minimalizuje się już na etapie tworzenia, ponieważ do składają się z wytrzymałych materiałów, które mogą ulegać późniejszemu recyklingowi.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium