Opinie o Nas
Nam możesz zaufać

Posiadamy Certyfikat rzetelności i wiarygodności.

Certyfikat Wiarygodności i Rzetelności dla NeoLed

NeoLed z Certyfikatem Dbałości o Prawa Klienta

NeoLed - firma przyjazna naturze

Zmień oświetlenie na LED z NEO-LED

Jesteś zarządcą lub właścicielem nieruchomości, w których występują obszary o intensywnej eksploatacji oświetlenia? Chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej zmieniając  oświetlenie na ledowe i potrzebujesz pomocy ?  Kliknij w ten link i skontaktuj się z naszym działem inwestycji i projektów, który pomoże dobrać odpowiednie oświetlenie dla Twojego obiektu.

Zobacz więcej

Oświetlenie hali produkcyjnej – jakie wymagania powinno spełniać?

0
Oświetlenie hali produkcyjnej – jakie wymagania powinno spełniać?

Oświetlenie LED jest wykorzystywane nie tylko w budynkach mieszkalnych czy na zewnątrz nich, ale także często stanowi podstawę oświetlenia hal produkcyjnych, magazynowych czy przemysłowych. Jego projektowanie i dostosowywanie do wykonywanych w nich czynności jest niezwykle istotne pod wieloma względami. Jakie normy powinno spełniać oświetlenie hali produkcyjnej? Jakie oprawy najlepiej sprawdzają się w tym miejscu?

Dlaczego prawidłowe oświetlenie hali produkcyjnej jest tak ważne?

Oświetlenie stanowi niezbędny element wyposażenia hali produkcyjnej tuż obok wymaganych maszyn. We wszystkich halach produkcyjnych, gdzie pracownicy przebywają więcej niż 4 godziny, niezbędne jest zagwarantowanie oświetlenia dziennego przez montaż świetlików i pasm okiennych. Według obowiązujących przepisów stosunek powierzchni okien do podłogi powinien wynosić 1:8. Za pomocą światła naturalnego nie jesteś w stanie dobrze oświetlić hali, co wynika np. z długości dnia czy niekorzystnych warunków pogodowych. Z tego powodu niezbędne jest uzupełnienie światła naturalnego sztucznym. Oba rodzaje oświetlenia: naturalne i sztuczne powinno działać na korzyść przebywających w hali pracowników.

Sam dobór opraw i parametrów oświetlenia hali produkcyjnej stanowi niezwykle ważny aspekt. To od niego zależy nie tylko komfort przebywających we wnętrzu pracowników, ale także ich bezpieczeństwo. Przy nieodpowiednim oświetleniu może dojść do poważnych wypadków z udziałem maszyn produkcyjnych. Spada także komfort pracowników, co może odbić się na ich zdrowiu.

Zarówno zbyt słabe oświetlenie, jak i zbyt silne może doprowadzić do zmniejszenia produktywności pracowników i powstawania wad produkcyjnych. Zatem od oświetlenia LED hali produkcyjnej zależy także efektywność działania całej hali.

Oświetlenie hali produkcyjnej – jakie wymagania powinno spełniać?

Ze względu na ogromny wpływ oświetlenia na bezpieczeństwo pracowników jego parametry techniczne określają konkretny normy prawne. Normą regulującą ten aspekt jest PN-EN 12464-1:2011. Jednym z ważniejszych parametrów, które dokładnie określa, jest natężenie światła dostosowane do konkretnych czynności i stopnia ich precyzyjności.

Przykładowe natężenie światła wymagane podczas konkretnych czynności:

  • stanowisko projektowania wspomagane komputerowo – 500 lx
  • spawanie – 300 lx
  • prace montażowe zgrubne – 200 lx
  • prace montażowe dokładne – 500 lx
  • prace montażowe precyzyjne – 750 lx
  • mechanika precyzyjna, mikromechanika – 1000 lx

Oprócz minimalnego natężenia w obszarze roboczym stanowiska norma ta określa także dopuszczalną wartość olśnienia wywołaną bezpośrednim działaniem światła lub jego odbiciem, a także minimalną wartość wskaźnika oddawania barw, która jest niezwykle istotna dla wielu procesów produkcyjnych.

Na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając oprawy do hali produkcyjnej?

W naszym sklepie znajdziesz wiele opraw przemysłowych LED idealnie nadających się do oświetlenia hali produkcyjnej. Jakie jednak wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę? Przed zakupem koniecznie sprawdź ich parametry techniczne i zastanów się, czy spełniają normy stanowiska, w którym chcesz je użyć. Poniżej znajdziesz najważniejsze parametry, które decydują o wyborze konkretnego modelu oprawy.

Kąt świecenie oprawy

Od niego zależy wybór konkretnej oprawy i wysokość, na której zostanie zamontowana. Ważne jest, aby pamiętać, że lampa o dużym kącie świecenie zamontowana na dużej wysokości nie będzie dawała efektywnego oświetlenia stanowiska roboczego. Może z kolei doprowadzić do efektu olśnienia i zwiększyć ryzyko wypadku na taśmie produkcyjnej.

Temperatura barwowa

Wyróżnia się oprawy dające światło o barwie ciepłej, zimnej lub neutralnej. Na hali produkcyjnej najczęściej stosuje się światło neutralne lub białe, zimne. Barwa ta sprzyja dużemu skupieniu i nadaje się do oświetlania stanowisk roboczych, przy których wykonuje się precyzyjne prace.

Wskaźnik oddawania barw

Wskaźnik oddawania barw (CRI, RA) jest niezwykle ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do hali, w której produkuje się np. elektronikę. Tam wiele małych elementów zaznaczanych jest kolorami. Ich przekłamanie może skutkować złym montażem i wadami produkcyjnymi. Wskaźnik ten jest wyrażany w punktach od 0 do 100. Im jest on wyższy, tym dane źródło światła lepiej oddaje kolory. Skalą porównawczą jest tutaj światło naturalne, w którym nasze rozpoznawanie kolorów jest najbardziej precyzyjne.

Wskaźnik IP

Wskaźnik IP określa odporność oprawy na wodę i pył. W wielu halach produkcyjnych może dochodzić do zabrudzenia lub zachlapania opraw. Wybierając oprawy o wysokim IP, niwelujesz ryzyko awarii pojedynczej lampy lub w wyniku zwarcia całego systemu oświetleniowego.

Poziom olśnienia

Jest to parametr ważny w halach produkcyjnych, w których pracownicy są zmuszeni patrzeć bezpośrednio na źródła światła. Warto wówczas wybrać lampy antyolśnieniowe niepowodujące efektu olśnienia przykrego.

Parametry oświetlenia ważne podczas projektowania

Parametry te są bardzo ważne podczas wybierania odpowiednich opraw do hali produkcyjnej. Jednak na skuteczność oświetlenia wpływają także parametry, które należy wziąć pod uwagę już podczas samego projektowania. Należą do nich natężenie światła i równomierność oświetlenia.

Natężenie światła

Natężenie światła wyrażane jest w luksach (lx). Jego wartość jest ściśle określona za pomocą norm prawnych i zależy od czynności wykonywanych w danym miejscu. Samo natężenie zależy od strumienia świetlnego, kąta promieniowania i odległości oświetlanego obszaru od źródła. Nie jest podawane w parametrach technicznych samego oświetlenia. Natężenie można zmierzyć po zamontowaniu opraw za pomocą fotometru.

Równomierność oświetlenia i poziom rozproszenia

Równomierność oświetlenia jest wskaźnikiem wyliczanym na podstawie stosunku uśrednionej i najmniejszej wartości natężenia światła na danej płaszczyźnie. Stanowiska pracy powinny być równomiernie oświetlone. Należy zwrócić uwagę także na poziom rozproszenia. Punktowe światła mogą tworzyć ostre cienie, które uniemożliwią precyzyjną pracę czy nawet obsługę maszyn.

Jakie oprawy wykorzystać do oświetlenia hali produkcyjnej?

Podczas projektowania oświetlenia musisz się zastanowić, w jaki sposób rozmieścić poszczególne oprawy. Możesz zrobić to na dwa sposoby:

  • w sposób liniowy – wówczas tworzy się ciągi świetlne. Do ich budowy wykorzystuje się oprawy hermetyczne liniowe ze świetlówkami LED. Ważne jest, aby umieścić oprawy jak najbliżej siebie, aby dobrze oświetlić każdy metr kwadratowy pomieszczenia. Sposób ten nadaje się do oświetlania niskich hal produkcyjnych;
  • za pomocą lamp typu High-bay – lampy te oświetlają pole o kształcie okręgu, dzięki czemu są skuteczniejsze do oświetlania wysokich hal produkcyjnych. Za ich pomocą możesz stworzyć bardzo skuteczne i doskonałe oświetlenie hali i poszczególnych stanowisk pracy.

W naszej ofercie znajdziesz zarówno oprawy hermetyczne LED, jak i oprawy LED High Bay. Poniżej znajdziesz przykładowe modele z naszej oferty i ich parametry. Sprawdź, które z nich lepiej sprawdzą się w Twojej hali produkcyjnej.

Oprawa hermetyczna LEDINAIRE

Jeśli w Twojej hali produkcyjnej istnieje duże ryzyko zachlapania źródeł światła wodą lub innymi substancjami, oprawa hermetyczna Ledinaire będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Jej wskaźnik IP wynosi 66, więc jest doskonała do pomieszczeń o trudnych warunkach. Jej barwa światła jest neutralna i wynosi 4000 K. Wskaźnik oddawania barw jest mniejszy niż 80. Wykonana jest z wytrzymałego poliwęglanu, który jest także odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jej prosty i klasyczny design świetnie dopasuje się do aranżacji wnętrza.

Oprawa hermetyczna LED

Oprawa hermetyczna LED 17W doskonale sprawdzi się do oświetlenia liniowego hal produkcyjnych. Jej obudowa jest odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Wskaźnik IP oprawy wynosi 65. Temperatura barwowa światła wynosi 4000 K, a wskaźnik oddawania barw jest równy 80. Jest to niezwykle trwała i żywotna oprawa w estetycznej czarnej obudowie. Można ją stosować w halach, w których panuje temperatura od -20°C do +30°C. Jej strumień świetlny wynosi 1700 lm.

ROD 100W oprawa przemysłowa High Bay LED

ROD 100W oprawa przemysłowa High Bay LED jest niezwykle skuteczną oprawą, która doskonale sprawdzi się w halach produkcyjnych różnego typu. Jej aluminiowa obudowa ma wskaźnik IP równy 65, dzięki czemu można ją montować także w miejscach, w których panują trudne warunki. Wymienne soczewki pozwalają na dostosowanie kąta padania światła. Strumień świetlny tej oprawy wynosi aż 14 tys. lm, a jej trwałość określana jest na 50 tys. godzin. Współczynnik CRI jest równy 80. Ma także możliwość ściemniania czy podłączenia do zdalnych systemów sterowania i czujników ruchu.

Oświetlenie LED hali produkcyjnej – zamów profesjonalny projekt

Nie wiesz, jakie oświetlenie będzie najlepsze w Twojej hali produkcyjnej? Nie chcesz ryzykować, że wybrane oprawy nie spełnią wymaganych norm? Zostaw to profesjonalistom.

Oferujemy projektowanie oświetlenia LED dla nowych inwestycji i hal produkcyjnych. Podczas projektowania bierzemy pod uwagę wszystkie niezbędne normy prawne i dobieramy oprawy pod względem najkorzystniejszych dla Ciebie parametrów technicznych i designu. Ponadto produkujemy i dostarczamy wszystkie niezbędne oprawy oraz wykonujemy ich montaż w budynku. Bierzemy odpowiedzialność za oferowane produkty. Dzięki temu masz gwarancję niezawodności i efektywności oświetlenia hali. Skontaktuj się z nami, aby omówić szczegóły projektu.

Oświetlenie hal produkcyjnych wpływa nie tylko na bezpieczeństwo pracowników, ale także ich efektywność i dobre samopoczucie. Dobry projekt oświetleniowy spełnia wszystkie nałożone na niego normy prawne, a także skutecznie oświetla nie tylko miejsca pracy, ale także ciągi komunikacyjne na hali. Nie wiesz, jak zaprojektować oświetlenie w nowopowstałej inwestycji? Skontaktuj się z nami. Wykonamy dla Ciebie audyt, wstępne wyliczenie i dobierzemy najlepsze oprawy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium