Opinie o Nas
Nam możesz zaufać

Posiadamy Certyfikat rzetelności i wiarygodności.

Certyfikat Wiarygodności i Rzetelności dla NeoLed

NeoLed z Certyfikatem Dbałości o Prawa Klienta

NeoLed - firma przyjazna naturze

Zmień oświetlenie na LED z NEO-LED

Jesteś zarządcą lub właścicielem nieruchomości, w których występują obszary o intensywnej eksploatacji oświetlenia? Chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej zmieniając  oświetlenie na ledowe i potrzebujesz pomocy ?  Kliknij w ten link i skontaktuj się z naszym działem inwestycji i projektów, który pomoże dobrać odpowiednie oświetlenie dla Twojego obiektu.

Zobacz więcej

Jaki PANEL LED wybrać ?

0
Jaki PANEL LED wybrać ?

Panele LED – zamienniki typowych opraw świetlówkowych stosowanych w pomieszczeniach komercyjnych i nie tylko. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju panele led. Czym zatem kierować się przy wyborze i na co zwrócić szczególną uwagę ?

   Nadal wiele osób sugeruje się najniższą ceną nie zwracając uwagi na oferowaną jakość światła w stosunku do pobieranej energii czy sposób jego propagacji. A ma to wielki wpływ na nasz wzrok, odczytywanie barw, samopoczucie czy wydajność pracy. Nie zwracamy też uwagi na gwarancję czy na komponenty z jakich są wykonane. Wszystkie te cechy są ważne i przy wyborze powinnyśmy zwracać na nie szczególną uwagę. Przedstawiamy Państwu najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem DOBREGO panelu.

jaki panel ledSerwerownia oświetlona panelami LED 60x60

   Jednym z najważniejszych parametrów, dzięki któremu można więcej zaoszczędzić na energii elektrycznej, jest skuteczność świetlna. Jest to wielkość fizyczna określająca stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez oprawę do pobieranej energii. Najczęściej producenci podają osobno te dwa parametry, gdyż w swoich oprawach mają niską skuteczność świetlną i chcą ukryć ten fakt. Najlepsze panele led na rynku osiągają skuteczność świetlną nie mniejszą niż 100 lm/W, a te z najwyższej półki 120-125 lm/W. Wybór takich paneli pozwala na mniejszą ilość ich zastosowania, aby uzyskać taki sam efekt świetlny jak przy tańszych panelach z mniejszą wydajnością. Co za tym idzie otrzymujemy mniejsze rachunki za energię elektryczną i oszczędzamy już od samego początku ich używania. Przykład: W pomieszczeniu o pewnych wymiarach, aby uzyskać ten sam efekt świetlny, możemy zastosować (dla uproszczenia przyjmijmy, że każdy panel pobiera 40W energii) 6 paneli o wydajności 80lm/W lub cztery panele o wydajności 120lm/W. W obu przypadkach łączna liczba lumenów będzie wynosiła 19200, ale w przypadku zastosowania paneli o większej wydajności ten sam efekt uzyskujemy przy poborze energii o 1/3 mniejszym niż paneli nisko wydajnych. Zakup tańszych sześciu sztuk paneli będzie podobny do zakupy czterech paneli o wysokiej wydajności, ale od samego początku użytkowania zużywamy 33 procent mniej energii. Przykłady paneli z wysokim współczynnikiem skuteczności świetlnej w naszym sklepie:

PANEL LED 60x60 VIERKANT 40W 4000lm   
PANEL LED 60x60 GARANTIO 40W 5000lm

Kolejnym ważnym, jak nie najważniejszym, parametrem (choć wiele osób nie zwraca na niego uwagi) jest współczynnik olśnienia. UGR, bo tak określany umownie jest ten parametr, czym jest mniejszy tym lepszy. Niewielu producentów na rynku podaje tego typu parametr, gdyż w większości jest on dość wysoki. Wyprodukowanie panelu z jak najmniejszym współczynnikiem UGR wymaga zastosowania specjalnych i drogich materiałów, przez co wielu producentów, którzy chcą mieć produkt w najniższej cenie na rynku nie stosuje ich. Przyjmuje się, że UGR powyżej 20 powoduje dyskomfort. Człowiek pracujący przy takim oświetleniu szybciej się męczy, jest rozdrażniony,  mniej wydajny itp. W panelach udaje się uzyskać wartość tego współczynnika na poziomie UGR

Przykłady paneli z UGR<19:

PANEL LED 60x60 40W VIERKANT UGR<19
PANEL LED 60x60 36W BRAVO PREMIUM UGR<19
PANEL LED 60x60 44W ALGINE UGR<16

panel led kanlux

Ilustracja pokazuje jak zbudowany jest wysokiej klasy panele LED BRAVO Premium o niskim współczynniku UGR.

  Każdy z producentów określa okres gwarancji, bezawaryjny czas pracy swojego urządzenia wyrażony w latach, miesiącach lub godzinach. Zastosowanie dobrej jakości komponentów do produkcji panelu, taśmy lub listwy led oraz zasilacza, na które producenci udzielają 5-7 lat gwarancji jest niewystarczające. W przypadku paneli świecących całą płaszczyzną największym problemem jest materiał rozpraszający światło emitowane przez diody. Żółknie po określonym czasie użytkowania, w zależności w jakich warunkach pracuje i obróbce jakiej został poddany podczas produkcji, i zmienia barwę światła. Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji LGP (light guide plate z angielskiego płyta rozpraszająca światło) jest polistyren (PS), który żółknie w przeciągu 18-36 miesięcy, w zależności od warunków w jakich jest eksploatowany, bez znaczenia jakiej obróbce został poddany. Najbardziej wytrzymałym materiałem stosowanym w panelach i odpornym na żółknięcie jest PMMA (Polimetakrylan Metylu) znany też pod nazwą plexiglass lub szkło akrylowe. W zależności w jaki sposób jest uzyskiwana warstwa rozpraszająca światło (sitodruk lub laser) materiał ten żółknie w przeciągu 24-36 miesięcy lub w ogóle. Zastosowanie przy produkcji panelu materiału PMMA z laserową obróbką jako LGP oraz najwyższej jakości led i zasilacza pozwala producentom na udzielanie minimum pięcioletniej gwarancji. Poniżej przedstawiamy zdjęcie ukazujące żółknięcie materiałów używanych do produkcji panelu, poddanych przez okres tygodnia silnym promieniom UV:

trwałość paneli LED

Przykłady paneli z wydłużoną gwarancją:
PANEL LED 60x60 GARANTIO 40W 5000lm

   Częstym kryterium przy wyborze paneli led jest ich wygląd. W nowoczesnych pomieszczeniach raczej nie stosuje się już opraw świetlówkowych. Większość nowych inwestycji projektowana jest na panelach led, ale też tak, aby wkomponowywała się w design pomieszczenia. W tym przypadku nawet panele led świecące całą płaszczyzną często nie są brane pod uwagę. Niektórzy producenci wyszli naprzeciw tym oczekiwaniom i oferują panel inne niż standardowe, ale spełniające wszystkie kryteria wymienione powyżej, tak aby zachować najlepsze parametry i wygląd wizualny. Przykładem takiego rozwiązania może być np. panel TRIPLEX firmy UNILED, który pokazana na poniższym zdjęciu.

triplex-panel-led

Inne nietypowe panele led:

PANEL LED 60x60 44W ALGINE UGR<16
PANEL LED AVAR 40W 3600lm


   Ostatnim parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest możliwość zmiany natężenia światła emitowanego przez panel lub jego wygaszenie w przypadku niestwierdzenia ruchu lub obecności człowieka. Taka możliwość pozwala na uzyskanie dodatkowych oszczędności na energii elektrycznej oraz zapewnienie takiej samej ilości światła w zależności od ilości promieni słonecznych wpadających z zewnątrz do pomieszczenia. Niewielu producentów oferuje takie możliwości, ale są one praktyczne i poprawiają komfort pracy jak i duże oszczędności. Regulacja jasności świecenia panelu może odbywać się za pomocą kilku możliwości. Najbardziej popularnym sposobem jest użycie oprawy z regulacją jasności za pomocą przycisku dzwonkowego (użytkownik sam ustala poziom jasności). Natomiast zastosowanie panelu z możliwością ściemniania sygnałem DALI pozwala na podpięcie do systemu czujników obecności, ruchu czy natężenia światła, które w tym systemie współpracują. Przykłady opraw z systemem TD (touch DALI), który umożliwia regulację jasności za pomocą przycisku dzwonkowego lub sygnałem DALI przedstawiamy poniżej.

PANEL LED ŚCIEMNIALNY 60x60 VIERKANT 40W
PANEL LED ŚCIEMNIALNY 60x60 VIERKANT 40W UGR19

Do automatycznej regulacji jasności świecenia polecamy czujniki współpracujące w systemie DALI

Podsumowując:

Wybierając panel musimy zwrócić szczególną uwagę w jakim pomieszczeniu będzie on montowany: w korytarzach o dużym lub małym natężeniu ruchu, biurze do pracy, nasłonecznionym lub ciemnym. Nie wiecie Państwo, który produkt wybrać w zależności od typu zastosowania? Pomożemy dokonać Wam wyboru najlepszego rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami i projektantami w dziedzinie oświetlenia projekty@neoled.pl  tel: : 71 7976330  wew. 30

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium