Ekologia, oszczędność, jasność najlepiej opisują oświetlenie diodowe. Nowoczesna technologia, która szturmem zdobywa kolejnych zainteresowanych. Zobaczysz ją w biurach, w domach, w mieszkaniach. Sprawdź, jak czerpać korzyści z diodami LED.
Jakie są korzyści wynikające z zastosowania oświetlenia diodowego?
Decydując się na zakup oświetlenia diodowego, warto mieć na uwadze jego zalety. To nie tylko zachęci do zainstalowania go w całym domu, ale także ułatwi optymalizację zużycia energii.
- oszczędność – diody wymagają na początku pewnego nakładu finansowego, przez co mylnie odnosi się wrażenie, że generują koszty również podczas użytkowania. W rzeczywistości ułatwiają oszczędność energii, ponieważ pobierają znacznie mniej energii przy jednoczesnej dużej wydajności, statystyki pokazują, że można zaoszczędzić nawet do 80%, co jest istotne dla domowego budżetu;
- ekologia – w świecie, w którym dbanie o środowisko jest niezbędne, technologia LED jest zaletą; przede wszystkim nie tylko pobiera znacznie mniej energii, ale także emituje znacznie mniej ciepła. Dodatkową zaletą jest brak materiałów szkodliwych dla zdrowia w diodach, chodzi tu przede wszystkim o metale ciężkie oraz rtęć, które są groźne dla człowieka oraz dla środowiska naturalnego. Dzięki temu diody mogą zostać poddane skutecznemu recyklingowi;
- żywotność – to także ekologiczna zaleta diod, pracują nawet przez 10 lat, znacznie dłużej, niż inne rodzaje oświetlenia, np. świetlówki energooszczędne. Co ciekawe włączanie i wyłączenie nie nadwyręża oświetlenia diodowego i nie zaburza czasu jego działania;
- barwa diod – wątpiący mają obawy, że oświetlenie diodowe będzie miało barwę nieprzyjemną dla oka, nic bardziej mylnego. Diody LED są przyjemne w odbiorze, mogą dawać zarówno chłodne, jak i ciepłe światło, a dodatkowo można uzyskać różne barwy od podstawowych (czerwony, biały, niebieski) po dowolny kolor i to bez korzystania z dodatkowych filtrów, jak przy oświetleniu tradycyjnym;
- ogniskowanie – oświetlenie diodowe daje światło skoncentrowane, które nie jest rozpraszane po całym pomieszczeniu lub okolicy (w przypadku zastosowania go w mieście), dzięki temu można ukierunkować je na dokładnie to miejsce, które chce się oświetlić;
- wytrzymałość – długa żywotność jest związana również z odpornością oświetlenia LED na uderzenia, wstrząsy, temperaturę, ponieważ w diodach nie znajduje się szkło ani żarniki ryzyko uszkodzenia w wyniku takich urazów jest niewielkie. Głównymi materiałami tworzącymi diody są tworzywa sztuczne i aluminium, odporne i wytrzymałe;
- kontrola oświetlenia – ciekawostką i zaletą jest kontrolowanie oświetlenia diodowego, poprzez inteligentne sterowanie, np. przy pomocy pilota lub smartfona; coraz nowsze generacje oświetlenia LED pozwalają na dostosowanie oświetlenia do światła dziennego i włączanie, wyłączanie, zmianę natężenia zgodnie z aktualnymi potrzebami;
- inteligentny system – oświetlenie diodowe może stanowić inteligentny system oświetlenia, sterowany przez aplikacje i ułatwiający oszczędzanie energii oraz maksymalne wykorzystanie możliwości nowoczesnej technologii.
Jak można zoptymalizować zużycie energii w oświetleniu diodowym?
Montowane w domach, czy w sklepach lub biurach profile LED dają użytkownikom duże możliwości w zarządzaniu światłem oraz energią. Idea optymalizacji zużycia energii jest możliwa jeśli wykorzysta się kontrolę nad światłem, czujniki ruchu i przemyślane rozmieszczenie diod.
Optymalizowanie zużycia energii odbywać się może poprzez stworzenie inteligentnego sterowania systemem oświetleniowym w domu. Wystarczy do tego zamontowanie diod oraz aplikacji na smartfonie, która pozwoli je kontrolować. Dodatkowo warto mieć także pilota sterującego. Każde z pomieszczeń w domu można zaprogramować odmiennie pod kątem oświetlenia, biorąc pod uwagę jego zastosowanie i umiejscowienie.
W zależności od ułożenia okien inna dawka światła naturalnego znajduje się w każdym pomieszczeniu. Decydując się na optymalizację zużycia energii, można dostosować system diod i regulować oświetlenie względem ilości światła padającego zza okien. Dzięki temu diody będą włączały się, gdy na zewnątrz zacznie zapadać wieczór. Wraz z tym wzrastać będzie natężenie świateł. Szczególnie istotne jest to w salonie, w pokojach do pracy. W sypialni poza dostosowaniem do światła dziennego (poranka, wieczora), warto rozważyć ściemnienie oświetlenia. Można ustawić tę opcję na konkretną godzinę, np. gdy kładziesz się o stałej porze, światło zacznie się automatycznie ściemniać aż do całkowitego wygaszenia.
Czy regulacja jasności oświetlenia wpływa na oszczędność energii?
Wydaje się, że sterowanie jasnością oświetlenia to fanaberia, jednak jest to bardzo dobry sposób na oszczędność energii. Czujniki światła dziennego dostępne w technologii LED umożliwiają dostosowanie domowego (oraz ulicznego) oświetlenia do aktualnej pory dnia. Dotyczy to nie tylko czasu, przez jaki diody są włączone, lecz także z jaką jasnością, intensywnością. Kontrolowanie obu rzeczy jest możliwe poprzez ustawienia w aplikacjach na smartfonach albo poprzez korzystanie pilota.
Wprowadzone ustawienia włączają odpowiednią jasność diod w zależności od pory dnia, a także pory roku (zima, lato). W czasie letnich poranków oświetlenie może nie być potrzebne lub jedynie w niewielkim zakresie, z kolei wieczorami jego natężenie powinno wzrastać stopniowo. Sterowanie światłem z uwzględnieniem światła dziennego i programowania czasowego to niższe rachunki. W przypadku oświetlenia ulicznego oszczędność wynosi nawet 70%. Jasność oświetlenia oraz regulacja względem światła dziennego może być dostosowana również do każdego pokoju z osobna, w zależności od jego przeznaczenia.
Jak czujniki ruchu mogą pomóc w efektywnym sterowaniu oświetleniem diodowym?
Reagujące na ruch czujniki mogą wspomóc efektywność energetyczną oraz być jednocześnie wygodnym rozwiązaniem w przestrzeni domowej. W przypadku wyboru technologii LED często stosowane są czujniki 12 V. Powoduje to włączenie się światła po wejściu do pomieszczenia. Zazwyczaj czujniki ruchu wykrywają ruch nawet w odległości do 20-25 metrów. Po wykryciu ruchu czujnik włącza diody LED. Ma to znaczenie nie tylko w inteligentnym sterowaniu oświetleniem, lecz także jako zabezpieczenie antywłamaniowe.
Zazwyczaj czujniki ruchu poleca się głównie w przedpokojach, korytarzach i łazienkach. Ma to tę zaletę, że światło włącza się tylko wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebne, a potem wyłącza. Nie ma ryzyka pozostawienia włączonego, jak w przypadku oświetleń wymagających użycia włącznika. Sprzyja to oszczędzaniu energii i używaniu jej intensywnie w pomieszczeniach, w których jest potrzebna znacznie dłużej, np. salon, kuchnia. W nich czujniki ruchu są polecane z rozwagą lub w ogóle. Lepiej połączyć je z możliwością sterowania aplikacją i dostosować światło do aktualnego przebywania w pokoju. Dotyczy to zarówno jego włączania, jak i jasności.
Jak działają inteligentne systemy sterowania oświetleniem i jakie są ich korzyści?
Pod hasłem inteligentny system sterowania oświetleniem należy rozumieć możliwość automatycznego włączania oraz wyłączania światła o wybranych porach oraz dostosowanie barwy i natężenia światła do swoich upodobań. Jest to charakterystyczne dla trendu smart home. Jednak coraz więcej osób jest zainteresowanych systemem niezależnie od rodzaju mieszkania czy domu. Aby otrzymać inteligentny system sterowania, należy stworzyć sieć oświetlenia diodowego w pomieszczeniach. Do jego kontroli służy specjalna aplikacja do zainstalowania na smartfonie.
To w niej dokonuje się ustawień czasu włączania/wyłączania, koloru, natężenia diod w całym domu albo dla każdego pomieszczenia osobno. Po wprowadzeniu swoich ustawień są one zapisywane. Aktualizują się tylko, jeśli wprowadzisz zmiany dotyczące systemu oświetleniowego. Takie zintegrowane działanie pozwala na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy oraz energii. Przede wszystkim znika problem lamp, których zapomniało się wyłączyć. Nawet jeśli doszło do takiej sytuacji, można wyłączyć je przez aplikację. Przy tym, aby to zrobić, nie trzeba być w domu lub jego otoczeniu. Można sterować oświetleniem, nawet będąc w innym kraju.
Wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa, gdyż ogranicza potencjalne włamanie. Jeśli połączy się oświetlenie diodowe z czujnikiem ruchu, wtedy skończy się z erą poszukiwania włącznika. Ciekawostką jest możliwość użycia inteligentnego sterowania do budowania nastroju światłem (np. zmniejszanie jasności, ściemnianie oświetlenia). Aplikacja może dostosować oświetlenie do słuchanej muzyki lub filmu. Jest to zarówno urozmaiceniem, jak również gadżetem interesującym dla osób zafascynowanych technologicznymi urozmaiceniem.
Czy programowanie czasowe oświetlenia może przyczynić się do oszczędności energii?
Zdecydowanie tak. Programowanie czasowe ogranicza zbędne używanie oświetlenia w domu, w mieszkaniu czy w oświetleniu miejskim. Ustawienie w aplikacji czasu włączania się konkretnych świateł w konkretnych pomieszczeniach zmniejsza zbędne wykorzystywanie energii. Kontroluje się jej zużycie i zmniejsza płatności za nią. Oświetlenie diodowe jest włączone w przedziałach „od do”, które zostały ustawione. Włącza się, kiedy wracasz do domu, wyłącza kiedy kończysz przebywanie w danym pokoju. Nie ma wtedy ryzyka światła włączonego przez całą noc lub pod nieobecność domowników, chyba że jest to wcześniej zaprogramowane, np. na ganku. Od momentu, kiedy do szerokiego użytku weszły technologie LED, oszczędzanie energii weszło na nowy, intensywniejszy poziom. To już nie są energooszczędne żarówki, które i tak trzeba było włączać i wyłączać samodzielnie. To system, dzięki któremu naprawdę czuwasz nad sposobem wykorzystania światła w swoim domu.