Opinie o Nas
Nam możesz zaufać

Posiadamy Certyfikat rzetelności i wiarygodności.

Certyfikat Wiarygodności i Rzetelności dla NeoLed

NeoLed z Certyfikatem Dbałości o Prawa Klienta

NeoLed - firma przyjazna naturze

Zmień oświetlenie na LED z NEO-LED

Jesteś zarządcą lub właścicielem nieruchomości, w których występują obszary o intensywnej eksploatacji oświetlenia? Chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej zmieniając  oświetlenie na ledowe i potrzebujesz pomocy ?  Kliknij w ten link i skontaktuj się z naszym działem inwestycji i projektów, który pomoże dobrać odpowiednie oświetlenie dla Twojego obiektu.

Zobacz więcej

Tuya smart system – czym jest i czemu jest popularny?

0
Tuya smart system – czym jest i czemu jest popularny?

            Zanim przejdziemy do tego czym jest system Tuya i co oferuje, warto powiedzieć, że sama Tuya to międzynarodowa firma na rynku internetu rzeczy (IoT) wspomaganego nierzadko sztuczną inteligencją (AI). Dostarcza ona moduły i usługi, które uprzystępniają zarówno tworzenie inteligentnych produktów, jak i przekształcanie w nie już istniejących rzeczy.  Dokładniej mówiąc, na swojej stronie internetowej oferuje ona intuicyjny system projektowania specjalnych chipów, pasujących do urządzeń o podanych funkcjach, które umożliwiają zdalne sterowanie nimi. Dzięki temu zarówno pasjonaci, jak i producenci na rynku internetu rzeczy nie muszą poświęcać pieniędzy i czasu na projektowanie, produkcję i oprogramowywanie takich modułów od nowa.

            Wspomniane zdalne sterowanie odbywa się za pośrednictwem chmury Tuya, która łączy się z telefonem użytkownika, co jest kolejnym ułatwieniem, bo dzięki temu twórca urządzenia nie musi wynajmować serwerowni ani zajmować się pisaniem na nią oprogramowania. Nasuwa się jednak pytanie, po co takie pośrednictwo, czemu telefon nie mógłby łączyć się bezpośrednio z gadżetem? Taka konieczność jest spowodowana tym, że wymagałoby to odpowiedniego routera ze stałym adresem IP, więc sieć komórkowa nie sprawdzi się, a nawet mając taki router, jego konfiguracja byłaby dość skomplikowana i wymagająca pewnych wyrzeczeń, co do bezpieczeństwa łącza, bo przecież musielibyśmy pozwolić, aby łączyły się z nim urządzenia spoza naszego domu. Po prostu, byłoby to wykonalne, ale niewygodne.

            To jeszcze jednak nie koniec udogodnień, które czynią Tuya’ę tak popularną na rynku IoT, ponieważ dostarcza ona jeszcze aplikacje, które łączą się z ową chmurą i pozwala przez nią wygodnie zarządzać domowymi urządzeniami.

            Przejdźmy jednak wreszcie do konkretów na temat systemu Tuya, którego infrastruktura została omówiona w kilku ostatnich akapitach. Jego sercem są aplikacje Tuya Smart i Smart Life. Czym się one różnią? Aktualnie tylko logiem, historycznie Smart Life znana była jako bardziej zaawansowana Tuya Smart, wspierająca na przykład IFTTT, które umożliwia łączenie funkcjonalności wielu aplikacji w przystępny sposób, jednakże teraz obie z nich obsługują dokładnie te same technologie. Aplikacje te pozwalają łączyć się z urządzeniami oznaczonymi logami „Powered by Tuya” albo „Powered by Tuya: Intelligence Inside”.

            Pierwsze połączenie i konfigurację możemy przeprowadzić ręcznie wedle wyświetlających się w aplikacji kolejnych etapów instrukcji, ale dostępna jest także opcja automatycznego skanowania w poszukiwaniu urządzeń możliwych do konfiguracji. Po jej przeprowadzeniu gadżet automatycznie łączy się z aplikacją i jest widoczny na liście.

            Każde z posiadanych urządzeń może być opcjonalnie przypisane do pokoju, w którym się znajduje, co ułatwia rozeznanie się, w przypadku kiedy nasz dom jest prawdziwie inteligentny. Całość urządzeń, niezależnie czy należą one do konkretnych pokojów, jest przypisana do jednego z naszych domów, których możemy mieć więcej niż jeden. Przyporządkowanie to nie jest to bezcelowe, gdyż dzięki temu, że aplikacja wie, gdzie znajduje się dany gadżet, może nam ona dostarczać informacji o pogodzie.

            Dane te nie są ważne jedynie dla zaspokojenia naszej ciekawości, bo z ich użyciem możemy tworzyć tak zwane sceny (ang. scenes), czyli automatyzować powtarzalne czynności i w ten sposób zaoszczędzać czas. Przykładowo, możemy ustawić w aplikacji, że jeśli temperatura spadnie poniżej piętnastu stopni, to włączy się ogrzewanie albo, że zapali się światło, kiedy zajdzie słońce.

            Co jednak zrobić w przypadku, kiedy potrzebujemy zautomatyzować coś niezależnego od pogody? Taką potrzebę aplikacje Tuya też pozwalają zaspokoić, a robią to przy użyciu scen, które możemy sami uruchomić jednym kliknięciem lub takich, które włączają się kiedy zmieni się stan jednego z naszych urządzeń. Powiedzmy, że wychodzimy z domu i chcemy, żeby od inteligentnego gniazdka, do którego jest podłączone żelazko został odcięty dopływ prądu, a po pięciu minutach od tego momentu, bo przecież możemy chcieć się po coś wrócić, wyłączyły się w domu wszystkie światła. Możemy to bez problemu skonfigurować, a potem będzie potrzebne tylko jedno kliknięcie podczas wychodzenia z domu. Podobnie prosto jest rozwiązać problem gaszenia światła w sypialni – jeśli lampka nocna zostanie zapalona, zgaś światło w sypialni, to takie proste.

            Wszystko wydaje się fajne, ale cała rodzina nie będzie korzystać z aplikacji na jednym smartfonie – ktoś może powiedzieć. Ten problem jest także rozwiązany, bo do każdego domu przypisani są jego mieszkańcy i osoba, która konfiguruje inteligentny dom jako pierwsza, może wysłać innym lokatorom kod, dzięki któremu adresaci też mogą kontrolować już skonfigurowane urządzenia, z poziomu aplikacji na własnych smartfonach.

            Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że bardzo dużo produktów Tuya wspiera sterowanie głosowe Google Assistant oraz Amazon Alexa, co można rozpoznać po napisach na etykiecie brzmiących odpowiednio „works with Ok Google” i „works with alexa”. Jeśli do napisu „Powered by Tuya”, dodane jest „Intelligence Inside”, tworząc „Powered by Tuya: Intelligence Inside” oznacza to, że produkt z takim napisem wspiera technologię SmartThings Samsunga.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium