Realizacja w hotelu Ibis Budget we Wrocławiu obejmowała kompleksową modernizację oświetlenia: audyt zużycia energii, projekt nowego systemu oraz wymianę dotychczasowych opraw na energooszczędne rozwiązania LED. Celem inwestycji było obniżenie kosztów eksploatacji, poprawa jakości światła oraz dopasowanie nowych opraw do istniejącego wystroju hotelu.

Audyt, projekt i wymiana oświetlenia
Prace rozpoczęto od analizy dotychczasowego zużycia energii i oceny istniejącej instalacji oświetleniowej. Na tej podstawie przygotowano projekt modernizacji, który zakładał zastosowanie opraw LED o niższym poborze mocy, dłuższej trwałości i lepszej niezawodności w codziennej pracy hotelu.
Modernizacja została przeprowadzona tak, aby nowe oświetlenie nie zaburzało charakteru wnętrz. Oprawy LED dobrano pod kątem funkcji pomieszczeń, komfortu gości oraz wymagań eksploatacyjnych obiektu hotelowego.
Wymiana opraw w korytarzach i pokojach hotelowych
W korytarzach hotelowych dotychczasowe oprawy downlight ze świetlówkami 2x26 W zastąpiono oprawami LED Delta 12 W firmy UNILED. Zmiana pozwoliła znacząco ograniczyć pobór energii przy zachowaniu odpowiedniego poziomu oświetlenia w ciągach komunikacyjnych.

W pokojach hotelowych zdemontowano stare kinkiety oparte na świetlówkach T5 o mocy 86 W. W ich miejsce zamontowano oprawy LED IDOL 36 W produkcji NEO-LED, wykonane na komponentach Philips. Rozwiązanie zapewniło niższy pobór energii, stabilną pracę i estetyczne światło dopasowane do charakteru pokoi.

Plafony LED, źródła GU10 i oświetlenie awaryjne
Zakres modernizacji objął również wymianę plafonów świetlówkowych na plafony sufitowe LED oraz zastąpienie oczek halogenowych źródłami LED GU10 Philips 3,5 W. Dzięki temu energooszczędne oświetlenie zastosowano nie tylko w pokojach i korytarzach, ale również w pozostałych strefach użytkowych hotelu.
NEO-LED wykonał także modernizację oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego. To ważny element każdej inwestycji hotelowej, ponieważ system oświetlenia musi wspierać bezpieczeństwo gości i personelu w przypadku zaniku zasilania podstawowego.

Zastosowane oprawy LED
W projekcie zastosowano 108 kinkietów LED IDOL, 78 opraw DELTA 12 W UNILED, 15 plafonów PIATTO 12 W UNILED, 216 źródeł LED GU10 Philips 3,5 W oraz oprawy awaryjne. Dobór opraw pozwolił stworzyć spójny system oświetlenia dla pokoi, korytarzy, stref wspólnych i ciągów komunikacyjnych.
Efekt modernizacji
Wymiana klasycznego oświetlenia na LED pozwoliła obniżyć koszt energii elektrycznej o 76%, co przełożyło się na oszczędność na poziomie około 20 000 zł rocznie. Według założeń realizacji inwestycja zwróciła się w ciągu około 2 lat.
Po modernizacji hotel stał się jaśniejszy i lepiej odbierany przez gości oraz pracowników. Nowe oświetlenie poprawiło komfort użytkowania wnętrz, ograniczyło zużycie energii i zmniejszyło potrzebę bieżącej obsługi serwisowej.

Na zakończenie realizacji wykonano pomiary elektryczne oraz pomiary natężenia i równomierności oświetlenia. Dzięki temu potwierdzono zgodność wykonania instalacji z wymaganiami normowymi oraz założeniami projektu.
Modernizacja oświetlenia w hotelu Ibis Budget Wrocław pokazuje, że dobrze zaplanowana wymiana opraw na LED może jednocześnie ograniczyć koszty, poprawić standard obiektu i zwiększyć niezawodność instalacji w intensywnie użytkowanych przestrzeniach hotelowych.

