Oświetlenie LED do akwariów stało się preferowanym wyborem wielu hobbystów, o ile nie większości. Dzisiejszy opiekun akwarium oczekuje nie tylko funkcjonalności, ale też stylu i dobrego wyglądu, a diody LED są w stanie to zapewnić.
Dla tych, którzy są bardziej technicznie nastawieni i mniej zainteresowani wyglądem, technologia LED jest bardzo interesująca, dzięki zwiększonej kontroli światła i dużej ilości parametrów, takich jak ściemnianie czy efekty specjalne.
Oczywiście wszyscy wiemy też, że diody LED są:
- energooszczędne,
- długotrwałe,
dlatego sprawdzają się w tak wielu zastosowaniach oświetleniowych. To powiedziawszy, spójrzmy na oświetlenie LED w kontekście akwarium, ponieważ jest kilka rzeczy, które trzeba w tym temacie znać i zapamiętać.
Wilgotność i ciepło są wrogami diod LED
Wilgotność skraca i pogarsza żywotność, podczas gdy ciepło nie tylko bezpośrednio zmniejsza ilość światła wytwarzanego przez diody LED, ale ponadto może spowodować jego przedwczesną awarię. Ale uwaga – można tego uniknąć mądrze, dobierając system oświetlenia LED, stosując się krok po kroku do instrukcji montażu i środków ostrożności.
IP67 – co to jest?
IP67 jest standardem ochrony przed wnikaniem wody i pyłu. Ten stopień ochrony osiągany jest wtedy, gdy lampa może być zanurzona na głębokość jednego metra przez minimum trzydzieści minut. Równie ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli instrukcja dotycząca oprawy LED do akwarium ostrzega przed jakimkolwiek kontaktem lampy z wodą i zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, w którym system oświetlenia zostanie spryskany lub wpadnie do zbiornika, gwarancja nie zostanie uznana.
Niektóre fluorescencyjne systemy oświetleniowe mogą tworzyć nieco zakłóceń. Aby tak nie było upewnij się, że odległość między oświetleniem, a jakimkolwiek innym sprzętem, które może znajdować się w pobliżu jest odpowiednia.
Jeśli planujesz zainstalować swoje oświetlenie w obudowie, w której będziesz używać klipsów mocujących, aby przymocować lekkie urządzenie do solidnej powierzchni akwarium - ważne jest, aby pozostawić lukę między światłem a powierzchnią, aby ciepło miało gdzie uciekać. Oprócz uchwytu montażowego należy również upewnić się, że sama obudowa ma dobry otwór wentylacyjny, dla pozbycia się ciepła i wilgoci.
Jaka moc?
Wiedza o tym, ile mocy potrzebujesz, jest związana z tym, co trzymasz w swoim akwarium. Oczywiście następujący moduł led:
https://www.neoled.com.pl/Modul_LED_RX_3_STARK_0,72W_12V_DC_bialy_zimny_BERGMEN.html
oferuje wydajne oświetlenie punktowe, nadal musisz przestrzegać wytycznych dotyczących ilości światła dostarczanego do akwarium. Jeśli nie trzymasz w akwarium koralowców lub żywych roślin i musisz tylko zaspokoić potrzeby oświetleniowe ryb, wtedy nie trzeba wielkiej mocy.
Podsumowanie
Jeśli chodzi o diody LED i oświetlenie akwarium, jak widać należy zwrócić uwagę na kilka szczególnych kwestii. Będąc punktową formą oświetlenia, diody LED różnią się bardzo od oświetlenia fluorescencyjnego lub żarowego. Najważniejszą zaletą oferowaną przez technologię LED jest sterowalność cyfrowa. Dzięki ogromnym inwestycjom w technologię LED wszyscy hobbyści mogą dzisiaj czerpać korzyści z ciągłej poprawy wydajności tego rozwiązania w pasji akwarystycznej. Oczywiście nie zaszkodzi przy ich zakupie skorzystać z pomocy profesjonalistów.